Pazartesi 4 ° / 0 °
Salı 4 ° / 0 °
Çarşamba 3 ° / -2 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

09.12.2019

  • İMSAK 06:14
  • GÜNEŞ 07:42
  • ÖĞLE 12:41
  • İKİNDİ 15:09
  • AKŞAM 17:30
  • YATSI 18:52

Anadolu Genç Motosikletliler(AGEM) Topluluğundan Örnek Davranış

Halk günü ve güvenlik toplantısı yapıldı

Görme Engellilerden Anlamlı Program

Aksaray için kuvvetli buzlanma ve don uyarısı

Aksaray'da veteriner kliniklerinin denetimi gerçekleştirildi

Engelli ailelerine ziyaret

AK Parti İl Teşkilatından Güzelyurt'a Çıkarma

Aksaray Milletvekili Erel,polislerin yaşadığı sıkıntıları meclise ...

Başkan Altınsoy '18 yıllık iktidarımızda engellilerimize büyük öne...

AK parti‘Daraltılmış Merkez İlçe Danışma Meclisi’toplandı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Yapıldı

Başkan Altınsoy, 'ülke menfaati herşeyden önce gelir'

Milletvekili Ayhan Erel Aksaray'ın taleplerini Bakan Ersoy'a ilett...

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Rahim öğretmen,21 yılda 40 bin ağaçlık iki orman oluşturdu

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Deri Mont Boyama

Ayakkabı Modelleri Bayan

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

"Mutluluk Birlikte Güzel"projesi kapsamında özel insanlara ziyaret

İlçelerde meslek edindirme kursları başlıyor

SULTANHANI HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANILDI

YEŞİM PEKMEZ ORTAKÖY´DE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre düzenlenen programla anıldı.

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

 Türk halk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre, Aksaray ve Kırşehir valiliklerince düzenlenen programla anıldı.

/resimler/2019-10/9/1611115288679.jpg

Aksaray´ın Ortaköy ilçesine bağlı Sarıkaraman köyü Ziyarettepe mevkiindeki Yunus Emre Türbesinde düzenlenen anma programı, Aksaray Valisi Ali Mantı, Kırşehir Valisi İbrahim Akın Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Aksaray İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Kırşehir İl Genel Meclis Başkanı Hacı Ömer Seyfi, Aksaray Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Aksaray İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık, Kırşehir Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ferhat Kuran ve davetlilerin katılımı ile Yunus Emre  Türbesi ziyareti ve dua edilmesi ile başladı.

 /resimler/2019-10/9/1616437326426.jpg

Tören alanındaki program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla devam etti.

/resimler/2019-10/9/1617437796305.jpg

Aksaray Valisi Ali Mantı, Yunus Emre´nin dünyaya çok büyük bir eser bıraktığını herkesin bu eserde kendisinden bir parça gördüğünü söyledi. 

/resimler/2019-10/9/1618212797069.jpg

 

Vali Ali Mantı konuşmasında; ?Efendimiz nasıl Allah´ın hükümlerini pratik hayatta uyguladıysa efendimizden sonraki hükümleri de topluma açık hoşgörü sınırları içinde berrak bir şekilde Yunus Emre ve diğer mutasavvıflarımız topluma yaşayarak örnek olarak sundular. Bizim dinimiz yüce bir din kitabımızın bir adı da kitabı Mübin, yani açık kitap açık beyan. Bizim dinimizin açıklığını hoşgörüsünü hoş görü sınırlarını hatta birazda zorlayarak topluma zorlaştırmadan kolay bir şekilde İslam´ın emir ve yasaklarını nasıl bir kul olmamız gerektiğini Yunus büyüğümüz bizlere Anadolu coğrafyasında çok güzel sundu. Bu işi yaşayarak bizlere gösterdi. Söylemek çok bir şey ifade etmez. Önemli olan yaşamaktır. Kişi yaptığıdır, yaşadığıdır söylediği değildir. ?dedi.

Vali Ali Mantı; ?Bizim toplumumuz her hangi bir ayrım gözetmeksizin kardeşliğine, birliğine, dirliğine ülkesinin ve milletinin bölünmez bütünlüğüne; hiçbir şekilde dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın büyük önem vermiştir. Bizlerin bu görüşü kazanmasındaki en büyük amirlerden, mutasavvıf ehlilerimiz vardır. Bunların başında Yunus Emre büyüğümüz geliyor ?diye konuştu. 

 

Kırşehir Valisi İbrahim Akın ise konuşmasında; hem yaşadığı devre hem de çağlar ötesine ışık tutan insanların bir gün ölüp gitse de fikirleri ve eserleriyle gönüllerde yaşamaya devam ettiğini, adı ölümsüzleşen bu değerli şahsiyetlerden birisinin de Türk Tasavvuf Edebiyatı´nın en önemli temsilcilerinden birisi olan Yunus Emre olduğunu söyledi. 

/resimler/2019-10/9/1619245142016.jpg

     Yunus Emre´nin hayatı boyunca Hakk´a ulaşmanın gayreti içerisinde olduğunu kaydeden Vali Akın; ?Nihayetinde inancı ve sabrı ile bu ulvi yolculukta erenler mertebesine yükselmiş, sevgiyi, hoşgörüyü, barışı dile getirdiği şiirleriyle hem kendi dönemine hem de gelecek çağlara damgasını vurmuştur.  

    Sözün en büyük güç olduğunun farkına varan Yunus Emre, hak ve doğru bildiğini Anadolu insanına anlatmaya çalışırken sade bir dil kullanmayı tercih etmiş, milli kimliğimizin en önemli nişanesi olan anadilimiz Türkçe´nin güzelliğini ve zenginliğini ortaya koymuştur. ?dedi.

/resimler/2019-10/9/1620389206011.jpg

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise konuşmasında; ?1071 yılından beridir Türk´ün vatanı olan Anadolu´yu mayalayan kalem erlerinden birisi olan Yunus Emre toplumu şekillendiren medeniyet değerlerimizin oluşumuna katkı sağlayan gönül dünyamızı aydınlatan çok büyük mütefekkirlerimizden biridir ´dedi. 

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise Yunus Emre´nin dünya malına tamah etmeyen anlayışı, herkesi eşit gören adalet duygusu, gösterişten uzak bir şekilde gönüllere sevgi eken yaşamıyla örnek alınması gereken büyük bir şair, büyük bir insan hazinesi olduğunu söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı Osman Nuri Ercan tarafından Yunus Emre´nin şiirleri okunarak katılımcılara alıç meyvesi dağıtıldı. Konya Tasavvuf Musikisi Topluluğunun sema gösterisinin ardından Çilehane ziyareti ile tören sona erdi.

/resimler/2019-10/9/1621193743403.jpg

/resimler/2019-10/9/1621381082258.jpg