Hastane acili karşısına yeni çıkış yolu yapıldı

Aksaray'da çocuklar için trafik eğitim parkı yapılıyor

Amatör denizci belgeleri sahiplerini buldu

Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyetinden Emniyet Müdürüne Ziyaret

Işıl Mantı engelli dernekleri yöneticileri ve ailelerle biraraya g...

Şehir içi trafikte sorun çözülecek

Öğrencilere mobil TIR ile trafik eğitimi verildi

Başkan Altınsoy 'yerli ve milli üretime 5 milyon TL destek hayırl...

Milletvekili Ramazan Kaşlı Macaristan'a gidiyor

AK Parti Aksaray Teşkilatı Kongreye Hazırlanıyor

Genç Sigortacılar Platformu Başkanı ve Üyeleri de ATO Sigortacılık...

Engelli Çiçeklerimiz Kahvaltı´da Buluştu

AK Parti Grup Başkanvekilleri belli oldu

AK PARTİ GÜZELYURT 6.OLAĞAN İLÇE KONGRESİ YAPILDI

Rahim öğretmen,21 yılda 40 bin ağaçlık iki orman oluşturdu

Engelli gence akülü araba alarak sevindirdiler

Tarsus Gazeteciler Cemiyetinden Aksaray’da Ziyaret

Şehit Ayhan Demirel´in İsmi Kütüphane´de Yaşatılacak

Aksaray İŞKUR´dan Engelli Vatandaşlar İçin Seferberlik

Kış önlemleri ve karla mücadele toplantısı yapıldı

Engelli Gazetecimiz Muhammet Tekin ?Yılın Gazetecisi Ödülüne? layı...

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Deri Mont Boyama

Ayakkabı Modelleri Bayan

SULTANHANI HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANILDI

YEŞİM PEKMEZ ORTAKÖY´DE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi Binasındaki Çökme ve Çatlaklar İncelendi

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

AKSARAY GÜZEL SANATLAR LİSESİ BİNASINDAKİ ÇÖKMELER İNCELENDİ
 
/resimler/2019-9/28/2330568491137.jpg
 
Aksaray Güzel sanatlar lisesi ve spor lisesinin bulunduğu bina özürlü öğrenciler için  1998 yılında yapılmış ancak geçmişte bakanlık açıklamalarıyla Türkiye gündemi olmuştu. Şimdi deprem haritasının çıkartılmasıyla birlikte yeniden gündem de..zaman zaman sarsıntı geçiren bina temelinde çökmeler var.
 
/resimler/2019-9/28/2329108957977.jpg
 
Okul idaresi ve okul aile birliğinin şikayetlerine  rağmen 6 yıldır çözüm bulunamayan okulun zeminlerinde yaşanan çökmeler endişe yaratıyordu. Sonunda   İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal imdada yetişti ve talimatını verdi. Milli Eğitim Müdürlüğü inşaat birimi ve Aksaray Üniversitesi İnşaat Mühendisliği yapı bölümü arasında yapılan yazışmalar neticesinde okul içinde inceleme başlatıldı . Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği  yapı bölümünden Prof. Dr. Mustafa Sönmez, Prof. Dr. Mehmet Emin Kara ve beraberindeki inşaat ekibi hafta sonu olması münasebetiyle öğrencilerin olmamasını fırsat bilerek bu gün binada incelemelerde ve ölçümlerde bulundular. Sütunlardan numune alarak inşaat demirlerinin döşenme aralıklarına kadar tek tek incelediler, hassas cihazlarla ölçümlerde bulunan ASÜ ekibi binanın tüm katlarında ayı ayrı işlem gerçekleştirildi. Duvarlarda ve  zeminlerde yaşanan çökmeler ve çatlamaların nedenleri araştırıldı.
 
/resimler/2019-9/28/2329458802269.jpg
 
Aksaray Üniversitesi Mühendislik fakültesi inşaat bölümünde laboratuvar tetkikleri ve numuneler incelendikten sonra hazırlanacak olan Rapor binanın durumu hakkında belirleyici olacak.  Binanın çürük oturulamaz raporu çıkması halinde yada sağlam raporu alması halinde hem öğrenciler hem öğrenci velileri rahatlayacaklar  okul aile birliği ve idareciler de okulda meydana gelen ve artarak devam eden çatlaklıkları velilere anlatmak  zorunda kalmayacaklar.
 
1999 yılında özürlüler kalacak diye tamamlanan binada 20 yıldır eğitim gören Aksaray Güzel Sanatlar lisesi 240 kişiye eğitim verebilecek kapasitede şuan okulun  120 öğrencisi var, spor lisesinde 200 öğrenci bulunuyor. Ancak yatakhane bölümünde 120 kişi kendi öğrencisi kalırken civar liselerden gelen 200 öğrencide burada kalıyor. Deprem haritası değişen Aksaray´da En küçük bir sarsıntıda 24 saat gece gündüz kalan 300 den fazla kişinin yaşanabilecek felaket endişesiyle  can güvenliği sorgulanıyor.
 
Durumdan rahatsız bir Okul velisi ?´ Okulumuzu ziyaret eden bir vali yardımcısı  vesilesiyle gündeme gelen konu ilgili   il özel idaresi genel sekreteri  ve  Milli eğitim Müdürümüze aktarıldı karşılıksız kalmadı birlikte okulumuza gelerek çatlaklıkları yerinde incelediler, sonra üniversiteden görevliler geldi inceledi ve gündeme girdi hepsinden Allah razı olsun çürükse de sağlamsa da bilgi sahibi olacağız en azından içimiz rahat olacak´´ dedi  
 
Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi inşaat bölümünün ilk defa ilimizde fark edilmesi anlamlı bulundu.  Şuanda projeleri hazırlanmakta olan Gaziantep´te ünlü Zeugma antik kenti restorasyonunu yapacak olan  ASÜ ekibi Gaziantep´te bulunan Anadolu Roma  döneminde ikinci defa ayağa kaldırılan tarihi Roma(Belkıs) Köprüsü´nün hasar gören üç ayağında restorasyon çalışmasına başlamaları onların prestijini artırdı.
 
/resimler/2019-9/28/2330248021660.jpg
 
Prof. Dr. Mehmet Emin Kara  ve Doç. Dr Ali  Ural ın başında olduğu ekip Bosna hersek te bulunan Drina köprüsü resterasyonu,  Gaziantep kalesi girişi inşaat ve restorasyonu, Hatay Hısva han restorasyonu gibi önemli projelere imza atmışlardı Cezayir´deki paşa camii restorasyonunu da referansları içine katan ASÜ ekibi Aksaray ilinde Eğri minare ile ilgili ciddi önerilerde bulunmuş ve Eğri minarenin 320 ton geldiğini ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. (bağımsız Medya)
 
 
Haber Kaynak : Haber Merkezi