Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

15.12.2019

  • İMSAK 06:18
  • GÜNEŞ 07:46
  • ÖĞLE 12:44
  • İKİNDİ 15:10
  • AKŞAM 17:31
  • YATSI 18:54

Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgeleri ile İlgili Asılsız Habe...

Aksaray'da,TOKİ sosyal konutlarına rekor başvuru bekleniyor

Seyir halindeki TIR alev alev yandı

TOKİ Aksaray konutları başvuru yeri ve şartları açıklandı

Aksaray'da Balık Satış Yerleri Denetlendi

Saratlı'da yeni açılan lise kütüphanesine ilk kitap bağışı Yeşil D...

Emniyet Müdürü Kolcu,özel çocuklarla'Yerli Malı Haftası'nı kutladı

Başkan Dinçer 'Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6.Kadın Şurası'na k...

Başkan Altınsoy'dan “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”mesajı

AK Parti İl Teşkilatından Güzelyurt'a Çıkarma

Aksaray Milletvekili Erel,polislerin yaşadığı sıkıntıları meclise ...

Başkan Altınsoy '18 yıllık iktidarımızda engellilerimize büyük öne...

AK parti‘Daraltılmış Merkez İlçe Danışma Meclisi’toplandı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Yapıldı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Rahim öğretmen,21 yılda 40 bin ağaçlık iki orman oluşturdu

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Deri Mont Boyama

Ayakkabı Modelleri Bayan

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

"Mutluluk Birlikte Güzel"projesi kapsamında özel insanlara ziyaret

İlçelerde meslek edindirme kursları başlıyor

SULTANHANI HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANILDI

YEŞİM PEKMEZ ORTAKÖY´DE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Hedef tekstil sektöründe 5 bin kişinin istihdamı

Aksaray OSB´de çalışan her 4 kişiden biri tekstilde çalışıyor

HEDEF TEKSTİL SEKTÖRÜNDE 5.000 KİŞİNİN İSTİHDAMI

 

    Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatları ile başlatılan Çalışma Hayatında milli seferberlik kapsamında sektör buluşmalarının İlki Tekstil sektörü ile başladı. Aksaray Valiliği öncülüğünde; Aksaray Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü iş birlikteliğinde Tekstil sektöründe faaliyet yürüten firmaların katılımlarıyla Tekstil Zirvesi gerçekleşti.

    Aksaray genelinde Tekstil sektöründe faaliyet gösteren 21 firmada toplam 3500 kişi çalışmakta olup yeni yatırımlar ile 2019 istihdam teşvik ve programları sayesinde öncelikli olarak sektörde 5.000 istihdam rakamına ulaşılması hedeflenmektedir. Temennimiz İleriye yönelik olarak Tekstil sektöründe kümelenme gerçekleşmesi ve sektörün bütün aktörlerinin bir arada olmasıyla bölgemizin Tekstil sektörü için Cazibe Merkezi olmasıdır. İşgücü piyasasında ve Tekstil sektörü üzerinde meydana gelen gelebilecek değişimleri izleyebilmek ve doğru analizler noktasında Bu toplantı büyük bir önem arz etmektedir. Sektör Buluşmaları işgücü piyasasının yapısını sağlıklı bir şekilde ortaya koymak ve teşviklerden azami derecede faydalandırmak için gerçekleştiriyoruz. Tekstil Zirvesi vesilesiyle gerçekleşen bu toplantının yanı sıra aynı zamanda İŞKUR tarafından 449 işyerine işgücü piyasa analizi gerçekleşmektedir. Bu toplantılarımız ile sektörün fotoğrafını çekmek bütüncül bir yaklaşımla işgücü piyasasının yapısını ele almak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

 

OSB´DE ÇALIŞAN HER 4 KİŞİDEN BİRİ TEKSTİLDE ÇALIŞIYOR.

 

    En fazla Dış ticaret fazlası veren Tekstil sektöründe sorun çözüm önerileri, istihdam beklentileri, teşvikler İleriye yönelik teşvik yatırımları için değerlendirme işçi ve işveren beklentileri, çocuk işçiliği ile mücadele, iş sağlığı güvenliği, çalışma hayatı başlıca konularımız arasındadır.

    Aksaray Organize Sanayi bölgesinde toplamda 12500 kişi çalışmakta olup Neredeyse her dört kişiden biri Tekstil sektöründe istihdam edilmektedir. Yatırımcılar için ilimizin ulaşılabilirliği, 5. bölge teşviklerinden yararlanıyor oluşu,6. bölge teşviklerinden önemli düzeyde yararlanması ve en önemlisi genç nüfus önemli kazanımlardır.

 

İŞE YERLEŞTİRMEDE GECEN YILA GÖRE %37´LİK ARTIŞ

    İstihdam üretim ve katma değer üreten Tekstil sektörü istihdamın lokomotifi olup tüm sektörlerin ile birlikte teşvikler kapsamında gerçekleşen istihdamlar ile geçtiğimiz yılın ilk 4 aylık dönemine oranla istihdamda %37´lik bir artış gerçekleşmiştir. Özellikle Tekstil sektöründe çalışanların %56´sı kadın,%43´ü ise 18 ile 29 yaş arasındaki gençlerimiz oluşturmaktadır.2018 yılında ilimiz kadın istihdamında 4.Genç istihdamında ise Türkiye 10´sudur. Aktif işgücü programlarından işbaşı eğitim programı istihdam garantili meslek edindirme kursları ve MEGİP projeleri başta olmak üzere teşviklerin önemli kısmı Tekstil sektöründe gerçekleşmiştir. Bu dönem en Sevindirici husus iş kazalarında ciddi azalmalar yaşanması ve Tekstil sektöründe çocuk işçiliği ile ilgili veri oluşturacak herhangi bir olumsuzluğun yaşanmamasıdır. İşçi ve işverenlerin taleplerinin değerlendirildiği toplantıda her bir firma en az %15 oranında istihdam sözü vererek 5.000 istihdam hedefinin kısa sürede yakalanacağı, tekstil sektöründe faaliyet yürüten firmaların platform oluşturacakları ve temininde güçlük çekilen mesleklerden Endüstri Meslek Lisesi´nin ilgili bölümleri açması ve il istihdam kurulunda gündeme alınması Ayrıca yeni yatırım gerçekleştirecek firmalara yönelik olarak bu tarz toplantıların il içinde ve dışında daha fazla yapılması yönünde karar alındı. Katma değer ve istihdam üretim bütün firmalarımıza teşekkür ediyoruz.

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com