Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

15.12.2019

  • İMSAK 06:18
  • GÜNEŞ 07:46
  • ÖĞLE 12:44
  • İKİNDİ 15:10
  • AKŞAM 17:31
  • YATSI 18:54

Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgeleri ile İlgili Asılsız Habe...

Aksaray'da,TOKİ sosyal konutlarına rekor başvuru bekleniyor

Seyir halindeki TIR alev alev yandı

TOKİ Aksaray konutları başvuru yeri ve şartları açıklandı

Aksaray'da Balık Satış Yerleri Denetlendi

Saratlı'da yeni açılan lise kütüphanesine ilk kitap bağışı Yeşil D...

Emniyet Müdürü Kolcu,özel çocuklarla'Yerli Malı Haftası'nı kutladı

Başkan Dinçer 'Uluslararası Yerel Yönetimlerde 6.Kadın Şurası'na k...

Başkan Altınsoy'dan “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”mesajı

AK Parti İl Teşkilatından Güzelyurt'a Çıkarma

Aksaray Milletvekili Erel,polislerin yaşadığı sıkıntıları meclise ...

Başkan Altınsoy '18 yıllık iktidarımızda engellilerimize büyük öne...

AK parti‘Daraltılmış Merkez İlçe Danışma Meclisi’toplandı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Yapıldı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Rahim öğretmen,21 yılda 40 bin ağaçlık iki orman oluşturdu

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Deri Mont Boyama

Ayakkabı Modelleri Bayan

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

"Mutluluk Birlikte Güzel"projesi kapsamında özel insanlara ziyaret

İlçelerde meslek edindirme kursları başlıyor

SULTANHANI HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANILDI

YEŞİM PEKMEZ ORTAKÖY´DE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Süne mücadelesi konulu toplantı yapıldı

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

SÜNE MÜCADELESİ KONULU TOPLANTI YAPILDI

Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce muhtarlara ve çiftçilere Aksaray´da yoğun bir şekilde yapılan hububat ekimi ve özellikle buğday ve arpada büyük zararlara neden olan süne hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

/resimler/2019-5/31/1001262592974.jpg

    Toplantıda söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, ?´ Bilindiği üzere ilimiz tarımsal üretimde ilk 10 il arasında yer almaktadır. Yonca üretiminde üçüncü, şekerpancarında dördüncü, patateste beşinci, kabak çekirdeğinde dördüncü sıradayız.

    İlimizdeki bir diğer tarımsal üretim kolu da hububat ekilişidir. İlimiz genelinde 2019 yılında hububat ekiliş alanı 1.683.732 dekar olup, bu alanın 709.409 dekarlık kısmında buğday yetiştirilmektedir. İlkbaharda ekiplerimizce kışlaklarda yapılan ergin süne sayımlarında % 80 ?in üzerinde süne artışı olduğu tespit edilmiştir.09.05.2019 tarihi itibari ile ilimiz kışlaklarında süne inişleri % 100 tamamlandığından 10.05.2019 tarihinde Süne Kıymetlendirme Sürveylerine başlanmıştır. Sürveylerde 11 ekip 39 teknik personelle toplam 190 köyde çalışmalar yapılmıştır. 2019 yılında 292.330 dekarlık bir alanda süne kıymetlendirme sürveyi yapılmıştır. İlimizde süne kıymetlendirme sürveyleri 20.05.2019 tarihi itibariyle bitirilmiş olup ilimizin toplam sürvey alanı 942.400 dekardır. Yapılan sürveylerde 46.300 dekarlık alanda kimyasal mücadele yapılması gereken yoğunlukta süne zararlısına rastlanılmıştır. 29 Mayıs tarihinden yani dünden itibaren il genelinde ekiplerimizce yumurta parazitlenme sürveylerine başlanmış olup ekiplerimizin saha çalışmaları bayram boyunca da devam edecektir. İlaçlı mücadeleye karar verilecek alanların tespiti ise yapılacak olan nifm sürveyinden sonra belirlenecektir.   

    Süne yoğunluğundaki artışın sebeplerinden biri çiftçilerin her türlü uyarılara rağmen ilaçlama yapmamasıdır. Bu konu ile ilgili olarak Bakanlık yeni bir çalışma yürütmekte olup bu çalışmaya göre; Süne Mücadelesi yapması gerekirken yapmayan çiftçiler tespit edilerek almış oldukları prim desteğinde kesintiler yapılması yönünde mevzuatla ilgili çalışmalar yapılacaktır.  Ayrıca ilimizde arpa ekilişinin buğday ekilişinden fazla olması nedeni ile arpaya karşı herhangi bir mücadele yapılmadığından süne yoğunluğunda artışlar görülmektedir. Arpalar buğdaydan öce biçildiğinden arpadaki süne de buğdaya geçmektedir.

    Sayın muhtarlarım sizden istediğimiz köyünüzde süneye karşı ilaçlama yapılması gerektiği size bildirildiğinde bu alanların ilaçlanmasını sağlamak için köyde etkin çalışma ve ilan yapmanızdır. İlaçlama yapılmayan tarlalardaki buğday kalitesinde bu sene yüksek oranda düşme beklenmektedir. Bu da hem ülkemizi hem de ilimizi hububat ekilişine zarar verecektir. Ayrıca TMO bu sene süneden zarar görmüş ve kalitesi düşük buğdayı 1.125 TLye süne ilaçlaması yapılmış kalitesi yüksek buğdayı ise 1.300 TLye, makarnalık buğdayı da 1.450 TLye kadar alacaktır. Bunun da çiftçilerimiz tarafından ilaçlama açısından göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

    Ben bu vesile ile tarımsal faaliyetleri himayesinde ve talimatları ile yaptığımız çiftçi dostu Sayın Valimize, ilimizin tarımsal faaliyetlerine her zaman destek veren sayın milletvekillerimize, sayın belediye başkanımıza, sayın kurum müdürlerimize, sayın muhtarlarımıza tüm oda ve STK başkanlarımıza, basın mensuplarımıza ve değerli çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Bu seneki hububat hasat döneminin de bereketli olmasını diliyorum.´´ dedi.

    Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdi Özdemir ve teknik personel,  kurum müdürleri, STK Başkanları ve köy muhtarları katılım sağladı.

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com