Pazartesi 4 ° / 0 °
Salı 4 ° / 0 °
Çarşamba 3 ° / -2 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

09.12.2019

  • İMSAK 06:14
  • GÜNEŞ 07:42
  • ÖĞLE 12:41
  • İKİNDİ 15:09
  • AKŞAM 17:30
  • YATSI 18:52
Anahtar Kelimeler: yeşil Aksaray

Anadolu Genç Motosikletliler(AGEM) Topluluğundan Örnek Davranış

Halk günü ve güvenlik toplantısı yapıldı

Görme Engellilerden Anlamlı Program

Aksaray için kuvvetli buzlanma ve don uyarısı

Aksaray'da veteriner kliniklerinin denetimi gerçekleştirildi

Engelli ailelerine ziyaret

AK Parti İl Teşkilatından Güzelyurt'a Çıkarma

Aksaray Milletvekili Erel,polislerin yaşadığı sıkıntıları meclise ...

Başkan Altınsoy '18 yıllık iktidarımızda engellilerimize büyük öne...

AK parti‘Daraltılmış Merkez İlçe Danışma Meclisi’toplandı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Yapıldı

Başkan Altınsoy, 'ülke menfaati herşeyden önce gelir'

Milletvekili Ayhan Erel Aksaray'ın taleplerini Bakan Ersoy'a ilett...

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Rahim öğretmen,21 yılda 40 bin ağaçlık iki orman oluşturdu

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Deri Mont Boyama

Ayakkabı Modelleri Bayan

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

"Mutluluk Birlikte Güzel"projesi kapsamında özel insanlara ziyaret

İlçelerde meslek edindirme kursları başlıyor

SULTANHANI HÜKÜMET KONAĞI YAPIMINA BAŞLANILDI

YEŞİM PEKMEZ ORTAKÖY´DE ŞEHİT AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Vah yeşil Aksaray´ım vah...

Erdoğan Kaya Kaleminden...

ERDOĞAN KAYA
                   Vah yeşil Aksaray´ım vah
     Pazar günü su üstü köyleri ve Hasandağı bölgesini dolaşma imkanı buldum. 40 yıl önce biz öğrenci iken Gençosman köyünden şehre gelirken yeşillikten evler görünmezdi. Tabi o dönem nüfus azdı, bu kadar apartmanlar yoktu. Evler müstakil olunca her evin önünde nerede ise bahçeler vardı ve bu bahçeler içerisinde meyve ağaçları vardı. Bundan dolayı her yer yemyeşil görüntüye bürünürdü.
       Şehir büyüdükçe merkezdeki ağaçlar her geçen gün kesildi ve o yeşil Aksaray´dan eser kalmadı. Halbuki yapılan binaların çevresi tekrar ağaçlandırılsa idi, yine şehrimiz yeşil olurdu. Çünkü yeşile karşı her halde merakımız ve hevesimiz kalmadı.
      Şehirde görünen ise Belediye´nin bu güne kadar ana yollara diktiği ağaçlar var. Hiç değilse şehiri bu ağaçlar azda olsa yeşillendiriyor. Belediyenin 20 sene önce diktiği ağaçlar koca koca ağaç oldu ise yeni yapılan binaların etrafı da ağaçlandırılsa idi yine yeşile bürünürdük.
        Hatta 40 yıl öncesi Nevşehir rampasını çıkan o tepelere çam ağaçları dikilmeye başlamıştı. İnanın bazen bakıyorum o dikilen çamlar tutsa idi bu gün bu tepeler ormanlık alan olurdu. Ama maalesef hala o dikilen çamlar bile büyüyüp yeşil alan manzarası vermedi.
        Daha sonra Kılıçaslan tepesi ve civarı pelit ve değişik ağaçlar dikilmeye başladı. Maalesef hala bu tepelerde yeşil alan oluşturulamadı. Yine eski hamam yine eski tas misali bu tepeler boz topraklarla seyredilmeye devam ediyor.
       Ben Belediye de çalışırken ilimize TEMA Vakfı üst düzey yetkilileri gelmişti. Kılıçaslan ve diğer tepelere bir çok Pelit ve çam ağaçları dikmişlerdi. Bakıyorum şimdi, o dikilen ağaçlardan ortada görünür bir ağaç yok.
       Aslında kurak ve su almıyor ondan yetişmiyor diyebiliriz. Bu doğru olabilir, ama bu tepelerde hangi ağaç türü yetişir diye çalışma yapıldı mı? suya dayanıklı ağaç türleri bu tepelere dikilse her halde verim alınabilir.
         Orman müdürlüğü her yıl belli bir kişiler vasıtası ile tepelere pelit ve çam diktirirler. Bu kişiler aylarca çalışırlar ama elde edilen bir sonuç yok. Önce Aksaray´ın bu kırsal topraklarında ne yetişir hangi tür ağaç dikilmeli bunlar dikilse verim alabiliriz.
      Geçtiğimiz günlerde meslektaşımız A. Kadir Ay yeşillendirme ile ilgili ağaç dikim kampanyası başlattığını biliyorum. Zannedersem Orman Müdürlüğü ile koordinasyonlu bir şekilde bir kampanya başlatmış.
       Bu kampanya ile ilgili Orman müdürlüğü bir hesap açmış. Bu hesaba kim kaç ağaç dikmek istiyorsa irtibat kurarak dikmek istediği ağaç kadar ağaç parasını yatırarak katkı sağlayabilir. Tabi müdürlükten hesap numarasını alarak destek olabilirler.
       Kadir kardeşim güzel bir başlangıç yapmış. Bu bir iyi niyet çalışması ve bu kampanya desteklenmeli. Hatta Kılıçaslan tepelerine ne tür ağaç dikilmesi gerekiyorsa bu tür ağaç dikilmelidir.
       Kır tepeler ağaçlandırılırken, şehir merkezindeki bina sahipleri de kendi evleri önlerine bu kış mutlaka ağaç dikmeliler. Dikmeliler ki, Aksaray yeniden yeşillensin. Aksaray il olduğunda ismi Yeşil Aksaray olsun diyenlerimiz çok oldu. Gelin bu güzelliği hep birlikte başlatalım. Kadir Ay´ın yaptığı bu kampanyaya da hepimiz katkıda bulunarak destek verelim ve bizzat kendimiz bir ağaç dikelim.
Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com