Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

04.06.2020

  • İMSAK 03:27
  • GÜNEŞ 05:14
  • ÖĞLE 12:47
  • İKİNDİ 16:41
  • AKŞAM 20:11
  • YATSI 21:50
Anahtar Kelimeler: Mayıs Dünya Çölyak

Bilgi ve doküman birimi patent süreçlerini hızlandıracak

Dolu Yağışından Zarar Gören Tarlalarda Hasar Tespit Çalışması Yapı...

Başkan Altınsoy:Zarar gören çiftçilerimiz için girişimde bulunduk

Otogaz'a 19 kuruş zam geldi

Eskil İlçesinde tarım arazilerini dolu vurdu

İHH Başkanı Korkmaz:Aksaray'da 335 bin 675 TL değerinde yardım Ve...

Şehir içi Ulaşımda yüzde 50 sınırı kalktı

Başkan Altınsoy:İşçi ve işverenlerin yanındayız

Başkan Altınsoy:Milletin iradesini yok sayanlar kaybetmeye mahkumd...

Başkan Altınsoy:Devlet milletinin yanında

Başkan Altınsoy:Normalleşme yolunda son fedakarlık

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın:Aksaray'daki yılları...

CHP İl Başkanı Ertürk:Gıda yardımlarımız devam edecek,fotoğraf pa...

Başkan Polat:Gönül sofrası dağıtımlarımız devam edecek

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü

Aksaray Çölyak Derneği  ’9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, çölyak hastalığının tek tedavisinin, ömür boyu; buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyet olduğunu bildirdi.

Çölyak hastalığı ince bağırsaklarımızın arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan "gluten" isimli proteine karşı göstermiş olduğu alerjik bir reaksiyondur.

Çölyak hastalığının tipik belirtileri ishal, kabızlık, kusma, karın ağrısı, geçmeyen şişkinlik olmasına rağmen bazı tipik olmayan belirtileri de vardır. bunlar; sebepsiz kısırlık, kronik baş ağrıları, iyileşmeyen vertigo, nedensiz eklem ağrıları şeklinde sıralanabilir. Çocuklarda ise boy kısalığı, kilo alamama, gelişim geriliği, zayıflık, karın bölgesinin öne doğru şiş olması, anemi gibi belirtiler mevcuttur.

ÇÖLYAK TEŞHİS EDİLİNCEYE KADAR BİR HASTALIK, TEŞHİS EDİLDİKTEN SONRA BİR YAŞAM BİÇİMİDİR. ÇÖLYAK HASTALIĞININ TEK TEDAVİ ŞEKLİ GLUTENSİZ BESLENMEDİR.

Çölyak hastalarının sağlığına kavuşmaları için ömür boyu süren sıkı bir glutensiz (diyet) beslenme şekli uygulamaları gerekmektedir. SIFIR GLUTEN şekline bürünen bir beslenme tarzı ile çölyak hastaları sağlıklı bir birey olarak yaşamlarına devam etmektedirler. Ancak SIFIR GLUTEN (glutensiz beslenme) bizim kültürümüzde maalesef ki çok kolay değildir. Sofralarımızın olmazsa olmazı ekmek başta olmak üzere özellikle buğday içerikli (bulgur, makarna, mantı, börek, çörek, bazlama, kek, poğaça gibi) ürünler glutensiz beslenmeyi zorlaştırmaktadır. Glutensiz beslenen bir çölyak hastası bu ürünleri glutensiz ekmek, makarna gibi ürülerle değiştirmeli, glutensiz olan ürünleri tercih etmelidir. bunların yanı sıra ambalajlı ürünlerde gluten içerikli olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse salça, diş macunu, margarinler, çikolata, dondurma, tuzlu kuru yemişler gibi. Bu sebeple bir çölyak hastası aynı zamanda çok iyi bir etiket okuyucusu da olmalıdır. Ambalajlı ürünlerin içindekiler kısmını dikkatli bir şekilde okumalı GLUTEN uyarısına dikkat etmelidir. BİR LOKMADAN BİRŞEY OLMAZ, CANIN ÇEKER gibi sözlere aldanmayalım, bir çölyak hastası için bir dilim normal ekmek zehir mahiyetindedir. İnce bağırsaklarda bulunan villus yapıların bozulmasına ve tekrardan hastalanmanıza sebep olur. BİR DİLİM NORMAL (GLUTENLİ) EKMEK BİR BARDAK ÇAMAŞIR SUYU İÇMEKTİR de diyebiliriz. Beslenmesine dikkat etmeyen çölyak hastaları çok çeşitli bağışıklık sistemi hastalıkları ve ince /kalın bağırsak kanseri, lenfoma ve farklı hastalıklar ile karşılaşabilir.                                                                                                                Ülkemizde glutensiz ürün çeşitliliği ise günümüzde daha fazladır ve üretici firmaların desteği ile artmaya devam etmektedir. Ancak ithal ürünlerin söz konusu olması, ülkemizde yeterli ham maddenin olmaması gibi sebeplerle glutensiz ürün fiyatları oldukça yüksektir. Diğer ürünlerle fiyat karşılaştırması yapacak olursak normal (glutenli) bir ekmek 1 tl iken glutensiz ekmek 10 tl dir. Bir paket normal (glutenli) makarna 2 tl iken glutensiz 400gr makarna 23 tl dir. Tüm bu yaşam zorlukları ve glutensiz diyet ile beslenmedeki maddi sıkıntılar çölyak hastalarını gluten ile beslenmeye zorlayabilmekte ve insanlar sağlığını kaybedip daha kötü sağlık sorunlarıyla (kanser gibi) karşılaşacağını bilerek veya bilmeyerek glutenli beslenmektedir. Bütün bunların farkında olunması ve insanların bilgilenmesi için 9 Mayıs Dünya'da Çölyak Hastalığı Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir. Bizde Aksaray Çölyak Derneği olarak farkındalık oluşturup Aksaray Çölyak Ailemizin 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü'nü kutluyoruz.                          GLUTEN YOK HAYAT VAR.