Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

05.04.2020

  • İMSAK 04:51
  • GÜNEŞ 06:16
  • ÖĞLE 12:52
  • İKİNDİ 16:27
  • AKŞAM 19:18
  • YATSI 20:36
Anahtar Kelimeler: Ahilik Haftası Kutlandı

Aksaray Kümbet köyü karantinaya alındı

Aksaray’da polis ve bekçiler 20 yaş altı çocuk ve gençleri evlerin...

Aksaray'da vaka sayısı 5'e,Türkiye'de 20 bin 921'e ulaştı. İşte i...

Aksaray polisi yaşlı ve genç denetiminde

Başkan Kayan, “Yem sanayicisi devlet ve üreticiye darbe vuruyor”

Aksaray’da Kızılay herkesin tüm ihtiyacını karşılıyor 

Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması

AK Parti İl Başkanları toplantısı telekonferans ile yapıldı

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Ahilik Haftası Kutlandı

Aksaray Haberleri | aksarayhaber68 | aksaray son dakika haberleri

Ahilik Haftası Aksaray´da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 15 Temmuz Milli İrade Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan programa Vali Aykut Pekmez, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri,  öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan ise esnaf sanatkârların ekonomik ve toplumsal hayattaki önemine dikkat çekerek esnafların vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Milletvekili Cengiz Aydoğdu konuşmasında Ahiliğin kardeşlik olduğunu ifade ederek ?Osmanlıda Selçukluda ve diğer önceki Türk devletlerinde ekonominin birinci asıl amacı içeride yaşayanların ihtiyacını karşılamaktı. Bunun için Ahilik çok önemli. Bu ihtiyacı karşılarken hiçbir zümrenin diğerinden daha fazla zenginleşmesine farklılaşmasına müsaade edilmeyecekti. Kimse çok kazanmayacak ve kimse zarar etmeyecekti. Zarar eden varsa ona yardım edilecekti. Bu Avrupa´nın tam tersi kapitalizmde firmalar vardır bizde ise çarşılar vardır. Bir söz vardır Ahiler çok iyi bilir. ?Nur çarşıya yağar firmaya değil. Alış veriş mübarek bir iştir oraya nur yağar ama firmaya yağmaz çarşıya herkese yağar. Dolayısıyla buradaki ilkeler bizim medeniyetimizin özüdür. Ne kadar büyük ve muhteşem bir geçmişimiz var. Öğrenmeye gücümüz yetmiyor. Hâlbuki onu diriltip devam etmeliyiz. Ahilik kardeşlik demektir. Kardeşlik haftamız hepimize kutlu olsun? dedi.
Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise yaptığı konuşmasında; Ahilik teşkilatının Selçuklu ve Osmanlı medeniyetimizin kuruluşundaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Başkan Yazgı, ?Ahilik teşkilatı hem medeniyetimizin kuruluşunda önemli bir yapı taşı olan hem de günümüzde de onu anmakla onu hatırlamak da bir kere daha esnaflığı nasıl olması gerektiği hayatımızda ve yaşantımızda onların işlerini ve onların düsturları nasıl oluşturmamız gerektiğini bizlere bir kere daha hatırlatmaktadır.? dedi.
Vali Aykut Pekmez burada yaptığı konuşmasında,  ahiliğin ticaret ve ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu söyledi.
Ahiliğin kardeşlik, beraberlik gibi değerleri özünde topladığını ifade eden Vali Pekmez; ?Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli; Anadolu topraklarının Türk yurdu olmasına büyük bir katkı sağlayan, dürüstlüğü, eşitliği şiar edinmiş bir gönül adamıdır. 13. yy kurduğu Ahilik teşkilatı, zor bir dönemde Anadolu´yu birlik ve beraberlik içerisinde ayakta tutan sosyal ve kültürel dayanışma sistemidir. Bir ülkenin sosyal ve iktisaden kalkınması ancak kendi tarihi değerlerinin, günün şartlarına göre yeniden yorumlanmasıyla mümkündür. Ahilik ruhuna uygun olarak kendi öz sermayesi ve alın teriyle üretim yapan esnafımız, tüccarımız ülke ekonomisine güç katmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm esnafımızın Ahilik Haftasını kutluyor, bereketli kazançlar diliyorum? dedi.
Halk Oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen spor, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
Aksaray´da çeşitli meslek dallarında örnek gösterilen meslek erbaplarına ve yılın ahisi seçilen Çapan Özkanlı´ya hediyelerinin verildiği törende Vali Aykut Pekmez, Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı´ya temsili şet kuşatılıp ahi cübbesi giydirilmesiyle sona erdi.
Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com