Bugün, 25 Temmuz 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri
Anahtar Kelimeler: Ahıra giren koyunları telef

Ahıra giren kurt koyunları telef etti

Ahıra giren kurt koyunları telef etti

Güzelyurt İlçesinde sabaha karşı ahıra giren kurt 10 koyunu öldürürken 4 koyunu da yaraladı.

Koyunların meleme seslerinden durumu fark eden koyunların sahibi Altan Tari (42) hemen duruma müdahale ederek kurdu kaçırmayı başardı. Geçimini hayvancılıktan sağlayan Altan Tari durumu İlçe Tadım Müdürlüğüne bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’a talimat vererek olay yerine gönderdi. Veteriner hekimlerle birlikte olay yerine gelen Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ahır ve yaralı hayvanlar üzerinde tespit çalışması yaptı.
Yaralı hayvanlar veteriner hekimlerce muayene edilirken, Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’ı telefonla arayan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu üretici Altan Tari ile görüştü. Üreticiye geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Hamza Aydoğdu, “Altan Bey geçmiş olsun. Bülent Bey, Tarım Müdürümüz orada. Size destek olacağız. Sen moralini bozma, geçmiş olsun. Biz her zaman her türlü olumsuzlukta sizin yanınızdayız Allah izin verirse. Allah devletimize, milletimize ve sizlere zeval vermesin. Moralinizi bozmayın, biz elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Zaten arkadaşlarımızda ilgileniyorlar” dedi.
Üretici Altan Tari ise yaşadığı olayı anlatarak, “Gece sabaha karşı işletmeme canavar girdi, kurt girdi. 10 tane hayvanımı telef etti. Tarım Orman Bakanlığı ve Valilik yardım edecek bize, teşekkür ederiz devletimize. İnşallah bu işi çözeceğiz, Allah razı olsun” diye konuştu.
Olay yerinde incelemeler yaparak tespit çalışması yapan Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Vali Hamza Aydoğdu’nun talimatları üzerine geldiklerini belirterek, “Akşam saatlerinde bir işletmeye kurt girmesiyle birlikte yaklaşık 10 tane hayvan zayiatı oluştu. Bununla alakalı hemen sayın bakanımızın ve sayın valimizin talimatlarıyla olay yerine geldik. Şu anda tespitlerimizi yaptık. Ölen hayvanları gömüp üstlerini kireçledik. Şu an için inşallah bu işletme sahibimizin zayiatlarını yerine getireceğiz. Hem bakanlığımızın hem de valiliğimizin talimatları doğrultusunda üreticimizin üretimine devam etmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.