Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

31.03.2020

  • İMSAK 05:00
  • GÜNEŞ 06:23
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:26
  • AKŞAM 19:13
  • YATSI 20:31

1000 TL Sosyal Yardım Paraları 1 Nisan(yarın) ödenmeye başlıyor

Küçükbaş hayvan üreticileri, “Paramızı kaybedelim, insanlarımızı k...

62 Kamu Kurum ve Kuruluşuna 6.219 İlave Atama Gerçekleştirilecek

Akaryakıtta çifte indirim bekleniyor

“2 Milyon 111 Bin Haneye 1000'er Lira Destek Kapsamında İlk Ödemel...

Aksaray Valiliği:Market ve pazar yerlerine çocuklar alınmayacak

Aksaray'da otobüslerle kente gelen yolcular sağlık kontrolünden g...

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Aksaray Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü faaliyetlerini açıkladı

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

/resimler/2019-9/17/0849113110108.jpg
 
 
Toplumun temel yapısını ilgilendiren pek çok konuda çalışmalar sergileyen Aksaray Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü hizmetlerini sıraladı. İl müdürü İsrafil Aktürk 10 ana konuda yapılan faaliyetleri şu şekilde açıkladı :
 
/resimler/2019-9/17/0849350298105.jpg
 
1-Koruyucu Aile Hizmetleri: Koruyucu Aile Yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslara göre Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri denetiminde kısa veya uzun süreli, bedelli veya bedelsiz olarak çocuk bakımını üstlenen, aile ortamında yaşamını sağlayan, öz anne-baba yerini tutabilecek aileler veya kişilere ? Koruyucu Aile? denir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her insan Koruyucu Aile olmak üzere ikamet ettikleri ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurabilmektedir. Halen  45 koruyucu ailemiz yanında 61 çocuğumuz bulunmaktadır.
 
2-Evlat Edinme Hizmetleri: Evlat edinme, evlat edinilen ile evlatlık arasında yapılan hukuksal Evlat edinme, evlat edinilen ile evlat edinen arasında düzgün bir soy bağının oluşmasını sağlayan bir sözleşmedir. Amaç; öncelikle ana-babasız çocuğa uygun bir aile ortamının sağlanmasıdır. Bu kapsamda, son 5 yılda 22 çocuğumuz evlat edindirme amacıyla aile yanına yerleştirilmiştir.
 
  3- Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri: Yoksulluk içinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişilere ve ailelere kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ayni ve nakdi destekleri kapsamaktadır. Bu kapsamda 2018 yılında  toplam  5.341 aileye çocuk yardımı olarak aylık  630,930 TL-okul öncesi ve lise  yardım yapılmıştır. 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle  toplam  2406 aileye çocuk yardımı olarak aylık  657,52 TL-1.052,29 okul öncesi ve lise yardım yapılmıştır
 
4- Korunmaya İhtiyacı olan çocuklara yönelik hizmetler: Çocuk Evleri :İlin sosyal?kültürel ve fiziksel yapısı gözönüne alınarak, çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerde, tercihen il merkezinde okullara ve hastanelere yakın, apartman dairesi veya müstakil dairelerde 0-18 yaş grubu 6-8 çocuğun bir ev ortamı yaratılarak korunma ve bakım altına alınması hizmet modelidir. İlimizde değişik mahallelerde  11 çocuk evi açılmıştır. 
Çocuk Evi Sayısı : 11 adet (5 kız, 6 erkek)
Hizmet Verdiği Yaş Grubu : 0-18 yaş
Fiilen Bakılan Çocuk : 63  (22 kız, 41  erkek)
 
5. Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi : Koruyucu bedensel, zihinsel ve ruhsal özürleri nedeniyle, normal yaşamın gereklerine uyamama durumunda olan kişilerin, fonksiyon kayıplarını gidermek ve toplum içinde kendi kendilerine yeterli olmalarını sağlayan beceriler kazandırmak veya bu becerileri kazanamayanlara dereceli  olarak bakmak üzere Ocak 2009´da hizmete giren 13 yaş ve üstü zihinsel engelliler  için 60 yatak kapasiteli olarak faaliyete başlayan kuruluş bünyesinde açılan 2 adet ?Umut Evi? ile birlikte, kapasitesi 72´ye yükselmiştir. 2 adet umut evimizde  12 zihinsel engelli çocuğumuza hizmet verilmektedir,
Kapasite : 72  kişi 
Hizmet Verdiği Yaş Grubu :13 yaş ve üstü ağır zihinsel engelli erkekler
Fiilen Bakılan engel sayısı .:70
 
6. Evde Bakım Hizmeti (Ailesi Yanında Bakım): 2828 Sayılı Yasa kapsamında ağır engelli raporu bulunup, ailede kişi başına düşen geliri asgari ücretin 2/3 daha az olan bakıma muhtaç engellilere,  bakan akraba veya vasilere verilen ekonomik destektir.  İlimizde Engelli Evde Bakım Hizmet Modelinden Yararlanan kişi sayısı 2616´dir. 2018 yılında 2.600 engelli vatandaşımıza evde bakım desteği olarak aylık  1.179 TL
2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 2616 engelli vatandaşımıza evde bakım desteği olarak aylık 1.384 TL
 
7. Özel Bakım Merkezi : Ailesi olmayan veya ailesi yanında bakımı sağlanamayan engellilerin merkezlerde bakımı ve rehabilitasyonu, alternatif hizmet modeli olarak sağlanır. Bir engelli birey için özel bakım merkezine her ay iki aylık net asgari ücret tutarı (%8 KDV dâhil) ödenmektedir. İlimizde biri Aksaray merkezde diğeri Ilısu Kasabasında olmak üzere 4 Adet Özel Bakım Merkezi bulunmaktadır. (Özel Aksaray  Bakım  Merkezi ve Şehit Önder Güzel Özel  Bakım Merkezi, Narlıgöl Özel Bakım Merkezi ve Eylül Özel Bakım Merkezi) özel bakım merkezlerine yerleştirilen engelli sayısı 287´dir. 
 
8- ŞÖNİM (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi) :Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele alanında yeni bir kurum olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinde 4 kadrolu personel görev yapmaktadır. İlgili birim tarafından 2018 yılında  şiddet mağduruna ve şiddet uygulayana yönelik olmak üzere toplam 1138 (1.113 kadın, 25 erkek) hizmet almıştır. 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle şiddet mağduruna ve şiddet uygulayana yönelik olmak üzere toplam 921 (897 kadın, 24 erkek) hizmet almıştır.
9-Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Hizmetler : Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesini koordine etmek, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı kurulmuştur. İl genelinde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından şahit aileleri, gazi ve gazi yakınları iş ve işlemleri yürütülmektedir. 2016 yılında 15, 2017 yılında 14 kişi, 2018 yılında  11 kişi, 2019 (temmuz) 5 kişi olmak üzere toplam 44 şehit ve gazi yakınımız işe yerleştirilmiştir.
Haber İbrahim Amaç
Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com