Aksaray Belediyesi ecdat yadigarına sahip çıktı

Aksaray Belediyesi ecdat yadigarına sahip çıktı

Aksaray Belediyesi, şehrin tarihinde önemli bir yere sahip olan II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünde başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamladı.  Restorasyon çalışmaları tamamlanan türbe ve köşk şehrin tarihine ışık tutacak.

Yaşadığı dönemde Aksaray’ın gelişmesinde etkin rol oynayan II. Kılıçarslan’ın türbesi ve köşkü halk arasında Kırk Kızlar tepesi olarak bilinen bir noktada olduğu biliniyordu. Şehir genelinde tarihi yapıları restore ederek gelecek nesillere ulaştırmaya çalışan Başkanı Dr. Evren Dinçer, II. Kılıçarslan Köşkü ve Türbesinde yapılan restorasyon çalışmalarını hassasiyetle takip etti.

Selçuklu mimarisi ile aslına uygun olarak yapılan restorasyon çalışmaları vatandaşlar tarafından da takdir ile karşılandı. Aksaray’ın tarih turizmine önemli katkılar sağlayacak olan bu mekânda, ziyaretçiler için yöresel yemeklerin sunulduğu sosyal tesis yer alıyor. Burada hizmet verecek olan sosyal tesiste yerli ve yabancı turistler, tarihi yapıları ziyaret edip, sosyal tesiste de yöresel lezzetleri tatma imkânı bulacaklar. Şehrin tarihini keşfetme imkanına sahip olacaklar.

II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünde yapılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyuran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; II. Kılıçarslan Anadolu Selçuklu döneminde şehrimizi ticaretin, ilmin, idarenin ve askeriyenin üssü haline getirmiş şehrimizin imar etmiş bir Selçuklu sultanımızdır. Bizde hissettiğimiz vefa duygusu ile II. Kılıçarslan’ın isminin gelecek nesillere ulaştırılması onun hayatının nesillerimizin hayatına ilham oluşturması adına türbesinde ve köşkünde başlattığımız restorasyon çalışmalarını tamamladık. Hizmete açıldığında şehrimizin tarih turizmine önemli katkılar sağlamasını beklediğimiz türbe ve köşkü aslına uygun olarak tekrar imar ettik. Şehrimiz için hayırlı olsun” Dedi.Pazar 8.2 ° / 0.5 °
Pazartesi 6 ° / 1 °
Salı 3.5 ° / -0.9 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri