Bugün, 20 Ekim 2021 Çarşamba
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray Belediyesi “Sen De Çek Dünya Görsün, Benim Gözümde Engelsiz Yaşam”  adlı fotoğraf yarışması düzenliyor

Aksaray Belediyesi engelsiz yaşama dikkat çekmek amacıyla “Sen De Çek Dünya Görsün, Benim Gözümde Engelsiz Yaşam”  adlı fotoğraf yarışması düzenliyor.

 

Sosyal ve Kültürel Belediyeciliğe her anlamda önem veren Aksaray Belediyesi, engelsiz yaşama dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak aynı zamanda engelli bireylerin yaşamın tüm alanlarına etkin katılımını sağlamak için ‘Benim Gözümde Engelsiz Yaşam’ temalı fotoğraf yarışması düzenliyor.

 

Yarışmada, Aksaray İl sınırları içerisinde engelli vatandaşlarımızın hayatı, etkinlikleri, toplumsal yaşamlarını geniş bir perspektiften değerlendiren ve konu alan tüm fotoğraflar değerlendirmeye alınacak.

 

Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru formunu www.aksaray.bel.tr  adresinden indirmek suretiyle temin edebilir, kendilerine ait olduğunu beyan ettikleri fotoğrafları yarisma@aksaray.bel.tr e-mail adresine gönderebilirler. 

 

15 Kasım 2019 başlayan fotoğraf yarışması 29 Kasım 2019 Cuma Saat: 17.00 tarihleri arasında son bulacak. Sonuçlar 01 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak. Yarışmada en az 5 megapiksel çözünürlükte çekilmiş dijital formatta kabul edilecektir. Uygun çözünürlükte çekilen cep telefonu çekimleri de gönderilebilir.

 

Daha önce başka yarışmalarda ödül almış fotoğraflar ve deklanşör farklılığı içerenler yarışmaya katılamaz. Katılıp ödül alırsa ödülleri geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların değerlendirmelerini etkilemeyecek.


 

1.lik Ödülü Dizüstü bilgisayar

2.lik Ödülü Fotoğraf Makinesi

3.lük Ödülü Tablet

 

 

KATILIM KOŞULLARI:

· Katılım ücretsizdir.

 

· Yarışmaya seçici kurul üyeleri ve yakınları, Aksaray Belediyesi Çalışanları dışında tüm fotoğraf severler katılabilir.

 

· Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Aksi bir durum tespit edildiğinde yarışmacı ödül almış olsa dahi ödülü geri alınır. Ve yarışma jürisi tarafından belirlenen sıradaki eser bu ödülü almaya hak kazanır.

 

· Adaylar yarışmaya en fazla 5 fotoğrafla katılabilir.

 

· Fotoğraflar renkli ya da siyah beyaz teknikte olabilir.

 

· Fotoğrafın orijinal olması ve dijital ortamda değiştirilmemiş olması gerekmektedir.

 

· Fotoğrafların çekim bilgilerine ulaşmak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi isteyebilecektir. Çekimler JPEG formatında 300 dpi çözünürlükte, orijinal boyutunda teslim edilmelidir. Fotoğraflar en az 3, en fazla 25 MB dosya büyüklüğüne sahip olmalıdırlar. Fotoğraflar büyük baskılar alınarak sergilerde kullanılacağı için cep telefonu, tablet vb cihazların kameraları ile yapılmış çekimler ön elemede yarışma dışında bırakılacaktır.

 

· Fotoğraflara basit müdahaleler kabul edilecektir. (Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan her hangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı, fotoğraf kabul edilmez), Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, parlaklık, renk ayarı ve toz alımı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilir. İtirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk görünümünü isteyebilecektir.

 

· Fotoğraflar, yarisma@aksaray.bel.tr, adresine mail olarak gönderilecektir. Yarışmacılar kendilerine bir rumuz belirleyerek gönderdikleri her fotoğrafa bir isim belirleyerek dosya ismine bu rumuzu ekleyeceklerdir. (Örneğin rumuz olarak “Aksaray” belirleyen bir yarışmacının dosya isimleri şu şekilde olmalıdır: Aksaray-01-Fotoğraf İsmi, Aksaray-02-Fotoğraf İsmi, Aksaray-03-Fotoğraf İsmi)

 

· Baskı alınmış fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

 

· Fotoğrafların son 2 yıl içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 

· Yarışmaya gönderilen fotoğraflar hiçbir bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır.

 

· Ödül kazansın ya da kazanmasın yayımlanan eserler için ayrıca bir telif ücreti ödenmez.

 

· Yarışmaya katılacak adayların başvuru maillerinde, başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve yarışmaya katılacağı fotoğrafla birlikte, yarisma@aksaray.bel.tr, adresine mail atılmalıdır.

 

· Eksik bilgi ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

 

 · Düzenleme Kurulu, oluşabilecek sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlarda program değişikliği yapabilir. Yarışma takvimi, ödül töreni tarihlerini değiştirme yetkisi Aksaray Belediyesi’nde saklı kalacaktır.

 

DEĞERLENDİRMELER Yarışmaya gönderilen fotoğraflar bir ön seçici kurul tarafından incelenir ve kategori dışı fotoğraflar ön elemeye tabi tutulur. Değerlendirmeler esnasında seçici kurul aday fotoğrafı gönderen eser sahibinin ismini görmez. Yarışma jüri oylaması sonucu belirlenecektir. 

 

YARIŞMA JÜRİSİ 

Tayfun Çelik Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı, 

Cem Elibol Aksaray Belediyesi Meclis Üyesi,

Bekir Kaya Türkiye Sakatlar Derneği Aksaray Şube Başkanı,

Öner Taş Anadolu Ajansı Aksaray Yetkilisi 

Oğuzhan Demiray Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi.

 

 KULLANIM HAKLARI: Yarışmada ödül alan fotoğrafların yayın, telif, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Aksaray Belediyesi’ne ait olacaktır. Yarışmada ön değerlendirmeyi geçen fotoğraflar Aksaray Belediyesi tarafından kitap, katalog, reklam, broşür, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda kullanılabilir. Yarışmaya katılan herkes fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt ederler. Planlanan sergi için derece alan fotoğraflar Aksaray Belediyesi tarafından bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir. Fotoğraflar bastırıldıktan sonra Aksaray Belediyesi arşivine kaldırılacak ve serginin dolaşımı söz konusu olduğunda bu dolaşımda yer alabilecektir. 

 

ÖDÜLLER Kategori Birinci, İkinci ve Üçüncülük Ödülleri: ‘her biri için Birinci, İkinci ve Üçüncülük ödülleri verilir. Sergilemeye Değer Eserler/Mansiyon Ödülü: Herhangi bir dalda ödül alamamış ancak mükâfata değer fotoğrafa Mansiyon Ödülü verilir. Ön değerlendirme sonucu İlk 30 a giren fotoğraflar yarışma sonrası açılacak sergide yer alır. İlk üçe giren fotoğraflar ve mansiyon ödülü alan fotoğraf Aksaray Belediyesi’ne ait bir yayında tam sayfa olarak yer alacaktır.

 

FOTOĞRAF YARIŞMASI YARIŞMA TAKVİMİ: Yarışma Başlangıç Tarihi: 15 Kasım 2019 Cuma

Son Katılım Tarihi: 29 Kasım 2019 Cuma Saat: 17.00

 

Değerlendirme Toplantısı Sonuç Bildirimi: 01 Aralık 2019

 

Ödül töreni, Sergi: 3 Aralık 2019 Salı Yer: Galada Deluxe Düğün Salonu

 

Email:  yarisma@aksaray.bel.tr

Web sitesi: www.aksaray.bel.tr 

Yarışmaya katılmak için başvuru formunu www.aksaray.bel.tr adresinden indirebilirsiniz.