Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

15.07.2020

  • İMSAK 03:41
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 12:55
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:14
  • YATSI 21:52

Aksaray Eczacılar Odası'ndan 14 Mayıs Eczacılık Günü'nde birlik mesajı

Aksaray Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Aksaray'da  görev alan eczacılar için bir mesaj yayımladı.

'Eczacılar Günü' nedeniyle yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde bilimsel eczacılığın temellerinin atılmasının üzerinden 179 yıl geçti. Bizler, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bir mesleğin mensuplarıyız. 1839 yılının 14 Mayıs’ında, Mekteb-i Tıbbiye’yiŞahane’de açılan eczacılık sınıfı ile eczacılık ülkemizde akademik bir mesleğe dönüşmüştür. Bu sebeple 14 Mayıs; biz eczacılar ve mesleğimizin geleceği için önemli ve simgesel bir tarihtir.

    14 Mayıs Eczacılık Günü’nün Türkiye’de ilk kez kutlanmasının üzerinden ise 50 yıl geçti. Her yıl coşkuyla ve tüm meslektaşlarımızın katılımıyla kutlanan Eczacılık Günü, ilk kez 1968 yılında kutlanmıştır. O günden bu güne belki de ilk kez eczacılık günü etkinliklerimizi daha kısıtlı yapıyoruz.Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin gölgesi altında geçiriyoruz.

    Bu 14 Mayıs’ı hayat kurtarırken hayatlarını kaybeden eczacı meslektaşlarımıza ve tüm sağlık kahramanlarının aziz hatıralarına adıyoruz.

    Bu salgın; eczacılarımızın, sağlık halkasının ayrılmaz bir parçası olduğunu tekrar göstermiştir.Tüm eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren bilgisiyle, becerisiyle ve yeteneğiyle mücadelenin hep en ön safında yer almıştır.

    Eczacılar bu ülkenin vazgeçilmez gönüllüleridir. Meslektaşlarımı kutluyorum. Ve kaybettiğimiz eczacılarımızı tekrar tekrar saygıyla anıyorum. 

    Eczacılarımız pandemi süresince çok kritik görevler üslenmiştir. Örneğin; Kronik hastalığı olan raporlu hastalarımızın ilaçları reçetesiz olarak eczanelerimizden karşılanarak tüm sağlık çalışanlarına desteğini sunmuş, sağlık kuruluşlarının yoğunluğunun azalmasını sağlamıştır.

1

    Gönüllü bir şekilde ücretsiz maske dağıtımını gerçekleştirmiştir. Aksaray’da 135 eczanemizden 708 bin adet maske, 141bin 600 vatandaşımıza ücretsiz olarak ulaştırılmış ve ulaştırılmaya devam edilmektedir. Kırşehir’de de 82 eczanemizden 410 bin adet maske 82 bin vatandaşımıza ücretsiz olarak ulaştırılmıştır ve ulaştırılmaya devam edilmektedir.

    Eczacılarımız bu dönemde tedarik kanallarını çok ustaca kullanmış ve şehirlerimizin ihtiyacını titizlikle karşılamayı başarmıştır.  

    Meslektaşlarımı kutluyorum, teşekkür ediyorum.

    Eczacı odamız da pandemi süresince üstüne düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir.

    Eczacı odamız; Türkiye’nin ilk acil eylem planını yapan odalarımızdan biri olmuş ve “Kendimizi de Korumalıyız…” başlığı altında güncel bilimsel bilgilerle eylem planını ortaya koymuştur. 

    Eczanelerimizde sosyal mesafenin sağlanması için Şerit uygulamasını çok çabuk bir şekilde tavsiye etmiş ve tüm eczacılarımıza ihtiyacı kadar şerit göndermiştir.

    Yine bulaş riskini azaltmak için tüm eczacı ve çalışanlarımıza laboratuar Gözlüğü ve aynı şekilde maskeler hızlı bir şekilde dağıtılmış ve ayrıca TEB’den gelen 50 adet maske de hızlı bir şekilde dağıtılmıştır. 

             Tüm Bu Tedarikleri eczacılarımıza sağlarken dağıtımda her türlü desteği sağlayan Selçuk ve ALLİANCE ecza deposuna ve çalışanlarına gönülden teşekkür ederim.

    Ayrıca Kırşehir ilimizde Kırşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz neticesinde ücretsiz bir şekilde eczanelerimiz hafta da bir olmak üzere dezenfekte ettirilmiştir. Kırşehir’de 5 litrelik dezenfektan ve ilaçlama pompası dağıtımı da odamızca sağlanmıştır. 

2

Aksaray ilimizde özel bir ilaçlama şirketi ile anlaşarak ücretsiz bir şekilde tüm eczanelerimiz dezenfekte edilmiş yine Aksaray Belediyemizce nöbetçi eczanelerimizin dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Tüm illerimizde ,kasaba ve ilçelerimizde eczanelerimizin dezenfekte edilmesinde katkı sağlayan Tüm Belediye Başkanlarımıza ve belediye çalışanlarına çok teşekkür ederim.

    Odamız broşürler ve sürekli bilgilendirme ile salgına karşı tedbirleri sürekli hatırlatmıştır ve özellikle Whatsapp iletişim aracıyla umudu hep canlı tutmuştur. 

    Eczacı odamız pandemi süresince canla başla çalışan ve şehrin tedariğini en kritik kararlarla tamamlayan Kamu Eczacılarını da unutmamış onlara da havan gibi, ihtiyaç hâsıl olan etken maddeler gibi, gözlük gibi, maske gibi desteklerde bulunmuştur.

    Dolayısıyla bu dönemde Eczacı odamız, eczacılarımız ve ecza teknisyenlerimiz ve teşekkürü hak eden eczacı odamızın emektar çalışanları, halk sağlığının korunması ve iyileştirilmesi anlamında büyük bir özveri ile elinden gelenin en iyisini yapmışlardır.

    Teşekkür ediyorum. 

    Ve şuna inanıyorum;

    Dünya tarihi pandemiden önce ve sonra olarak ikiye ayrılacaktır. Pandemi sonrası eskisi gibi olmayacaktır. İsteğimi ve duygularımı, Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir şiiriyle açıklamak istiyorum. 

Memleket isterim,

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun.

 

Memleket isterim,

Ne başta dert ne gönülde hasret olsun

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun

 

Memleket isterim,

Ne zengin ne fakir ne sen ben farkı olsun.

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

 

Memleket isterim,

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun.

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

    ECZACILAR MÜCADELENİN EN ÖNÜNDE, ECZACILAR UMUDU SÜRDÜRÜYOR. BU GÜNLER GEÇECEK VE SAĞLIK OLACAK... .

Hastalıkta Sağlıkta Eczacınız Yanınızda…….

    Tekrar Tüm meslektaşlarımın 14 Mayıs Eczacılar Gününü kutlarım.

    Sağlıcakla kalın/ evde kalın