Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

29.03.2020

  • İMSAK 05:04
  • GÜNEŞ 06:26
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:11
  • YATSI 20:28

Aksaray'da sağlık çalışanlarına bir destekte Ayyıldız Mobilya'dan

Aksaray’da hastaneye gelen her vatandaş kontrolden geçiriliyor

Aksaray otogarında seyahat sınırlandırması başladı

Sağlık çalışanlarına öğretmenlerden destek geldi

Atama kararları Resmi Gazete'de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Karaismailoğlu atandı

Koronavirüs Kapsamında 65 Yaș Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Bulunanları...

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

AK Parti iki ilçe kongresini ileri bir tarihe erteledi

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

Aksaray Türküleri ön gösterim ve konser programı düzenlendi

Aksaray Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Aksaray’ın Vilayet Oluşunun 30. Yılı anısına hazırlanan ‘Aksaray İçin Çal 2’ , Bağdat Fatih’i Genç Osman’ın şehadetinin 381. yılı anısına hazırlanan ‘Aksaray İçin Çal 3’ ve Aksaray Türkülerinin sunulduğu ön gösterim ve konser programı düzenlendi. 

Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Ali Mantı eşi Işıl Mantı Hanımefendi, Aksaray Milletvekilli Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prf.Dr. Yusuf Şahin, Şehit Önder Güzel Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Niyazi Turgay, Emniyet Müdür Vekili Hanifi Korkmaz kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. 

Program öncesinde Vali Ali Mantı eşi Işıl Mantı ile birlikte Aksaray’ın Vilayet oluşunu anlatan serginin açılışını gerçekleştirdi. Vali Ali Mantı sergide yer alan dönemin gazete haberleri ve Aksaray’ın vilayet oluşu ile ilgili girişimlerin anlatıldığı belgeleri inceleyerek bilgi aldı. 

Saygı duruşu ardından İstiklal Marşının okunması ile başlayan ön gösterim ve konser programı ‘Aksaray İçin Çal 1’ çalışması içerisinde yer alan Aksaray türküleri kliplerinin izlenmesi ile başladı. 

-Vali Ali Mantı: ‘Türküler samimiyettir, bizi birbirimize bağlar’

Aksaray Valisi Ali Mantı programda yaptığı konuşmasında ‘Aksaray İçin Çal’ proje ekibine çalışmalarda yer alan emeği geçenlere teşekkür etti. 

Türkülerin samimiyet olduğunu ifade eden Vali Ali Mantı konuşmasında: “Türküler bizim toplum bilincimizdir. Türküler bizi birbirimize bağlar. Türkü söyleyen insan kötülük yapamaz. O insanda sevgi var, duygusallık, aşk var. Çünkü türkü samimiyettir.” dedi.

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise: “Bizi Türküler eğitti. Hepimizin mayasında bir türkü, ninni nağme var. Milletimizin en büyük eserlerindendir türküler. Türküler sır vermez ama bizim milletimiz türkülerle sır verir sır alır. Türkülerle Aksaray’ın tanıtılması fikrini ortaya atan bu konuda gayret gösteren herkese teşekkür ediyorum ”diye konuştu. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise hazırlanan çalışmanın Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlayan önemli bir proje olduğunu söyledi. Dinçer: “Aksaray İçin Çal 2-3 projesine destek veren herkese teşekkür ediyorum. Aksaray için,  Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlayan çalışmalar olmuş, emeği geçen herkese teşekkür ediyor bu çalışmaların devamını diliyorum” dedi.

-27 Aksaray Türküsü TRT Repertuarında

Aksaray İçin Çal 2 projesi kapsamında Aksaray yöresi ‘Saffet Efendi, Şerif Hanım, Naciye’ türkü potporisinin Aksaray’ın tarihi ve turistik mekanlarında çekimlerinin gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Aksaray’ın toplam 27 türküsünün TRT repertuarında yer aldığını söyledi. Doğan; Aksaray’ın türküleri, yemekleri folkloru ve her türlü kültür ve turizm değeri ile kendisini ifade etmeye tanıtmaya devam edeceğini bildirdi. 

Doğan ayrıca ilk defa ön gösterim programında yayınlanacak Bağdat Fatihi şehitler serdarı Aksaraylı Genç Osman’ın vefatının 381 yılı nedeniyle Genç Osman adına yakılan türkünün de klip gösteriminin yapılacağını belirtti. 

Doğan çalışmaların 3 bin km yol kat edilerek Aksaray’ın 55 farklı mekanında toplamda 200 solist ve çalgı aleti ile 720 ses kaydı yapılarak hazırlandığını ifade etti. 

Konuşmaların ardından Şef Ali Kemal Şirin yönetiminde Aksaray yöresi türküler sanatçılar tarafından seslendirildi. Yine Aksaray İçin Çal 2 ile Genç Osman klipleri ilk defa yayımlandı. Çalışmalar büyük beğeni toplarken program sonunda projede yer alan sanatçı ve görevlilere Vali Ali Mantı, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi. 

Programda ünlü birçok sanatçı tarafından seslendirilen Aksaray Yöresi Güvercinim Süt Beyaz adlı Türkünün söz yazarı ve derleyicisi Emel Demiryürek’te bir konuşma yaparak yapılan çalışmaların önemini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. 

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com