Bugün, 28 Eylül 2020 Pazartesi
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

28.09.2020

  • İMSAK 05:09
  • GÜNEŞ 06:30
  • ÖĞLE 12:40
  • İKİNDİ 16:01
  • AKŞAM 18:39
  • YATSI 19:55

Aksaray 'Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı' ilan edildi

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Belediye Başkanı Evren Dinçer ve STK Başkanları’nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile heyet halinde yapılan görüşme sonuç verdi.

Kentin güneş kenti olması yönünde girişimlerin ısrarla sürdürüldüğünü ve bu yönde güneş enerjisi üretimi için çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunduklarını dile getiren İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, yapılan girişimlerin netice verdiğini ve Aksaray’ın güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan edildiğini duyurdu.

 

YEKA ilanı ile birlikte Aksaray’ın güneş enerjisi üretimi noktasında önündeki en önemli engellerden birinin de kalktığını aktaran Başkan Altınsoy, “Toplam 1.000 megavat gücündeki bağlantı kapasitesinin tahsisin de 10, 15 ve 20 megavat şeklinde 74 adet güneş enerjisine dayalı YEKA ihalesi yapılacak. İlimizde ise 10,10,10 megavat olmak üzere toplamda 30 megavat 3 ayrı ihale olacak. Söz konusu ihalelere sadece Türk Ticaret Kanunu’na göre anonim veya limited şirket şeklinde kurulmuş tüzel kişiler başvurabilecek. Her bir ihalenin başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 30 kuruş, elektrik enerjisi alım süresi ise sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl olacak” dedi.

 

Güçlü Türkiye yolunda enerjide bağımsız olmak adına ciddi adımların atıldığını aktaran Başkan Altınsoy, “Tüketici olduğumuz enerjide de büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke konumundayız. Bunun içinde kendi kaynaklarımızı yerli, yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanmalıyız. Üretimde kullanılan temel girdi olan enerjinin, yeterli miktarda, kesintisiz, en az maliyetle güvenilir bir şekilde temin edilmesi enerji politikamızın temel amacıdır” açıklamasında bulundu.

 

Aksaray’ın güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından çok iyi konumda olduğuna işaret eden Altınsoy, “Bundan sonraki süreçte güneş enerjisine dayalı daha büyük ölçekte yatırımlar için gayretimiz devam edecektir. Aksaray’ın YEKA ilan edilmesi sürecinde bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, Bakan Yardımcılarımıza, Enerji İşleri Genel Müdürümüze, EPDK Başkanımıza, Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu’ya, Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e ve Oda Başkanlarımız Cüneyt Göktaş ve Hamit Özkök’e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aksaray’ımız ve yatırımcılarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.