Bugün, 22 Haziran 2021 Salı
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray'da ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler denetlendi

Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ilde  başlattığı ürün bazlı gıda denetimi kapsamında, Aksaray'da ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler denetlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri,  ekmek ve unlu mamul üretimi yapan işletmelerde incelemede bulundu.

Unlu mamullerin saklanma ve hijyen koşullarını inceleyen ekipler, reyonlardaki ürünlerin de son kullanım tarihi, üretim ve parti numaralarını kontrol etti.

Ekiplerle incelemeye katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından 81 ilde başlatılan gıda bazlı denetim seferberliğinin 22 Şubat'a kadar devam edeceğini söyledi.Saklav ,"ilk gün süt ve süt ürünleri üreten işletmeleri,ikinci gün ise et ve et üreten işletmeleri denetledik.Denetimlerimiz aralıksız devam edecek."dedi.

Denetimlerin hassas şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Saklav,Bakanlığımızın talimatıyla 81 ilde denetim yapıyoruz. Biz de  bütün denetçimizle şu an sahadayız.  İşletmelerde asgari teknik hijyenik şartları taşıyor mu, bakanlık onayı var mı, Veteriner Hekim / Gıda Mühendisi bulunuyor mu, ISO belgeleri var mı? Bunları kontrol ediyoruz. İşletmede çalışanların hijyen ve işletmenin hijyen durumlarını kontrol ediyoruz. Gerekli görülen yerlerde analiz ettirilmek üzere numuneler alınmaktadır. 2019 yılında ilimizde bulunan 3094 işletmeye 5630 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimlerde 420 numune aldık. 476.041 TL   idari para cezası uyguladık. Numuneli denetimlerimiz sürecektir. ​."dedi.