Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

12.07.2020

  • İMSAK 03:37
  • GÜNEŞ 05:23
  • ÖĞLE 12:55
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:16
  • YATSI 21:54
Anahtar Kelimeler: Aksaray' kesici tüketiyoruz

Aksaray'da en çok ağrı kesici ilaç tüketiyoruz

Aksaray’da en çok ağrı kesici ilaç tüketiyoruz

34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Fatih Özçifçi yaptığı açıklamada,  2019 yılı içerisinde ilimizde  kutu bazında en çok tüketilen ilaçların ağrı kesiciler olduğunu söyledi.
 Özçifçi,  fiyat bazında ise listede ilk sırayı bir kronik hastalık olan tıpta Diyabetes Mellitus olarak adlandırılan şeker hastalığında kullanılan ilaçlar olduğunu belirtti. Listenin devamında da maliyeti yüksek biyoteknolojik ürünler bulunmaktadır.  Bu ilaçların yurt dışından ithal edildiğini belirten Özçifçi yerli ilaç sanayinin gelişmesi noktasında çaba harcanması gerektiğinin önemini vurguladı ve konuyla ilgili tüm dinamikleriyle ilaç piyasasının elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
Piyasada bulunmayan, ilaç sanayinin kart etmediği alanlardan kendini çekerek,kar ettiği noktalara kayması noktasında ;toplumun yararına ilaç üretimi yapmak adına yetim ilaç dediğimiz ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar için Türk Eczacılar Birliğimizin Vakfı aracılığıyla ruhsat girişimlerine de başladığımızı belirtti.
    34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Fatih Özçifçi 2020 yılı için ise sağlıklı bir yıl olması temennisinde bulunarak ‘listede ilk sıralarda yer alan yukarıda adı geçen ilaçların ülkemiz ekonomisine olan maliyetinin azalması için koruyucu sağlık hizmetlerine verdiğimiz önemin arttığı ve yerli sanayinin geliştiği, geliştirildiği bir yıl diliyorum’ dedi

*HABER IBRAHİM AMAÇ


Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com