Bugün, 4 Mart 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri
Anahtar Kelimeler: Aksaray' işsiz sayısı ' yüzde . azaldı

Aksaray'da işsiz sayısı 2019'a göre yüzde 18.1 azaldı

Aksaray'da işsiz sayısı 2019'a göre yüzde 18.1 azaldı

AKSARAY’DA İŞSİZ SAYISI 2019'A GÖRE YÜZDE 18.1 AZALDI


İlimiz Valisi Sayın Hamza AYDOĞDU'nun öncülüğünde yürütülen istihdam çalışmaları ve Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni yatırım yapacak olan firmalar ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Engelli, Genç, Kadın istihdamına yönelik kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde sürdürülen çalışmalar 9 aylık dönemdeki verilere de yansıdı. Bu doğrultuda ilimizin pandemi sürecine rağmen işe yerleştirmede ve TR71 bölgesinde işsizliği azaltan öncü illerden biri olması işsiz sayısının azalmasında da öne çıktı.Aksaray ilimizde işsiz sayısı 2019 yılına göre yüzde 18.1 azaldı.

PANDEMİYE RAĞMEN 4.478 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ.

İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, İl Müdürlüğünce  333 işbaşı eğitim programı başlatılmış olup 1.162 katılımcı bulundu.1.162 katılımcıdan 620’si kadın, 542’si erkek. Ayrıca pandemi sürecine rağmen İŞKUR aracılığıyla 10 aylık dönemde 4.478 kişi işe yerleştirildi. Pasif işgücü programları kapsamında İşsizlik Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, ve Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 63.910.780 TL ilimize destek tahsis edildi.
Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ilimiz Vali Yardımcısı Sayın Yasin ARDIÇ, Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı PEKER, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rafet ALTINPINAR, İl Tarım Ve Orman Müdürü Bülent SAKLAV, Ticaret İl Müdürü İsmail SEVİM,  OSB Müdürü Ayhan ERMİŞ, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Doğan CEYLAN, İl Milli Eğitim Müdürü H.Ömer KARTAL,  kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları katıldı.