Bugün, 8 Aralık 2021 Çarşamba
Çarşamba 9.2 ° / 3.1 °
Perşembe 10.7 ° / 4 °
Cuma 13.2 ° / 4.2 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray'da kadınlar şiddete karşı yürüdü

Aksaray'da kadınlar şiddete karşı yürüdü

Aksaray Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında tematik doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Selime beldesinde bir araya gelen onlarca kadın ve aileleri, "Kadına yönelik şiddete birlikte dur diyelim" sloganı ile Kızılkaya köyündeki tarihi Aşıklı Höyüğe kadar yürüdü. İl Afet Acil Durum (AFAD), Kızılay, Aksaray Dağcılık Derneği ve kadın derneklerinin katıldığı yürüyüşte ormanlık alanda ellerinde şiddete yönelik mücadele ile ilgili pankartlarla yürüyen kadınlar aileleri ile keyifli vakit geçirdi. Ayrıca kadınlar ve aileleri şiddete yönelik mücadeleye yönelik farkındalık için 'turuncu' renkteki aksesuarlar dikkat çekti. Kentin doğal güzelliklerinin tanıtıldığı tematik doğa yürüyüşünde, "Kadına şiddet insanlığa ihanettir", "Kadına şiddete sıfır tolerans" ve "Şiddetin haklı gerekçesi yoktur" gibi yazılı pankartlarla taşındı. 
Yürüyüşün ardından bir açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Sevgi Akbulut (32), “‘Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans’ ilkesiyle aynı zamanda kadına yönelik şiddete hep birlikte ‘Dur diyelim’ sloganımızla bir farkındalık çalışması yapmayı planladık. Aynı zamanda Aksaray’ın doğal güzelliklerine dikkat çekmek istedik. Aşıklı Höyük milattan önce 10 bin yıl öncesine kadar dayanan tarihine dikkat çekmek istedik. Kadına yönelik şiddete karşı bir toplumsal farkındalık oluşturmaya çalıştık” dedi.