Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

04.06.2020

  • İMSAK 03:27
  • GÜNEŞ 05:14
  • ÖĞLE 12:47
  • İKİNDİ 16:41
  • AKŞAM 20:11
  • YATSI 21:50
Anahtar Kelimeler: Aksaray' çalışma ödeneğine yoğun

Bilgi ve doküman birimi patent süreçlerini hızlandıracak

Dolu Yağışından Zarar Gören Tarlalarda Hasar Tespit Çalışması Yapı...

Başkan Altınsoy:Zarar gören çiftçilerimiz için girişimde bulunduk

Otogaz'a 19 kuruş zam geldi

Eskil İlçesinde tarım arazilerini dolu vurdu

İHH Başkanı Korkmaz:Aksaray'da 335 bin 675 TL değerinde yardım Ve...

Şehir içi Ulaşımda yüzde 50 sınırı kalktı

Başkan Altınsoy:İşçi ve işverenlerin yanındayız

Başkan Altınsoy:Milletin iradesini yok sayanlar kaybetmeye mahkumd...

Başkan Altınsoy:Devlet milletinin yanında

Başkan Altınsoy:Normalleşme yolunda son fedakarlık

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın:Aksaray'daki yılları...

CHP İl Başkanı Ertürk:Gıda yardımlarımız devam edecek,fotoğraf pa...

Başkan Polat:Gönül sofrası dağıtımlarımız devam edecek

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Aksaray'da kısa çalışma ödeneğine yoğun ilgi

İŞVERENLERİMİZİN BEYANI DOĞRULTUSUNDA ÖDEMELER GERÇEKLEŞECEKTİR.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, Kısa Çalışma uygulamasına başvuranların devam ettiğini, İŞKUR personelinin mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 işverenlerimizin başvurularını aldıklarını belirtti. Bilhassa müracaat esnasında evraklar azaltıldı ve iş ve meslek danışmanlarımız gerek e-mail, gerekse telefonla işverenlerimize ulaştığını ve çok kısa sürede neticelenmesi için Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığımız ve Bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde şartları da esnetilerek uygulanmaya devam etmektedir.  Ayrıca 15 Nisan 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulunda alınan kararla Kısa Çalışma başvurularına ilişkin uygunluk tespiti beklemeksizin işverenlerin beyanı doğrultusunda ödemelerin gerçekleştirilmesine ilişkin yasal düzenleme ile müracaatlar ile geri dönüş süresi daha da kısalarak işçi ve işverenlerimize kısa çalışma önemli bir destek olması hedeflenmektedir.  

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un öncülüğünde Türkiye'de istihdamı korunmak amacıyla İŞKUR olarak aktif işgücü ve pasif işgücü programlarımız mevcuttur. Özellikle son dönemde pasif işgücü programlarımız içerisinde kısa çalışma ödeneği işverenlerimize  ve işçilerimize bu zor dönemde önemli bir destek olmuştur. Bir taraftan işverenin işçi maliyetlerini düşürmek diğer taraftan ise istihdama ve istikrarı korumak için işverenlerimizin kısa çalışma desteği ile yanındayız. Coronavirüs Salgını nedeniyle faaliyeti duran işverenlerimize ve işçilerimize pasif işgücü programlarımızdan Kısa Çalışma ve işsizlik ödeneği ile birlikte taslakla getirilecek olan ücretsiz izin desteği ile istihdamın korunması – arttırılması hedeflenmektedir.

 

KISA ÇALIŞMADA 600 GÜN 450 GÜNE, 120 GÜN 60 GÜNE İNDİRİLDİ.

Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatlarıyla daha fazla işverenimizin yararlanması amacıyla belge sayısı azaltıldığı gibi aynı zamanda son 3 yıl içerisinde işçinin doldurması gereken 600 günlük prim günü 450 güne, son 4 ay kesintisiz sigorta prim günü ise 60 günü indirilmiştir

İşverenlerimizin devletimizin ve hükümetimizin destekleri ile istihdamın korunması yegane beklentimizdir.

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE HER SEKTÖRDEN MÜRACAAT

Aksaray ilimizde herhangi bir fiziki başvuru olmaksızın dijital ortamda kısa çalışma başvuruları gerçekleşiyor. Gerekli incelemelerin ardından kısa çalışma uygulaması sonuçları açıklanacaktır. Corona virüsü önlemleri kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıklamış olduğu ekonomi paketinin en önemli maddelerinden biri de kısa çalışma ödeneğidir. İşletmelerimizin istihdamı düşürmemesi ve ekonomik zarara uğramaması için ihtiyaç duyacakları kısa çalışma ödeneği programıyla işverenlerin haftalık çalışma sürelerine en az üçte bir oranında azaltılması faaliyetini kısmen veya tamamen durdurulması ya da en az 4 hafta ile durdurulması hallerinde devreye alınan pasif işgücü programlarındandır.

Tekstil'den - perakende, konaklamadan - sinema tiyatroya, özel kreş - gündüz ve bakımevine, ulaşımdan - yiyecek içecek sektörüne kadar geniş bir alanda üretime ara veren veya işletmesini kapatan işverenlerin  istihdamı koruma kaydıyla işçilerin 3 aylık maaşı genel sağlık sigortasından ödenecektir.

 

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN %60 İLE %150’Sİ ARASINDA DESTEK

 

Bilhassa kısa çalışma ödeneği ile sigortalının 12 aylık primi esas kazancı baz alınarak günlük ortalama brüt kazancın %60’ı ödenmektedir. Kısa çalışma ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının %150'sini aşmayacak şekilde düzenlenmektedir. Son bir yıl içerisinde asgari ücretle çalışan bir kişiye 1.752 lira, 4.000 lira alana 2.381 lira, 8.000 lira alana 4.381 liraya kadar kısa çalışma ödeneği verilecektir. Kısa çalışma ödeneği çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın 5'inde PTT banka aracılığı ile gerçekleşecektir. 

 

KISA ÇALIŞMA BAŞVURULARI ONLİNE ALINACAKTIR.

 

Corona virüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işverenlerimiz buna ilişkin ispatlayıcı belgelerle birlikte kısa çalışma talep formu kısa çalışma uygulanacak işçi listesini Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün kisacalisma.aksaray@iskur.gov.tr e-posta adresine elektronik posta göndermek suretiyle başvurabileceklerdir. Evrakların mutlaka imzalı kaşeli olması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir

Detaylı bilgi için Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünü 0382 213 50 92 nolu telefonundan veya https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi internet adresimizden ulaşabilirler.