Bugün, 25 Temmuz 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray’da Peygamber Süpürgesi Otu yetiştirildi

Aksaray’da Peygamber Süpürgesi Otu yetiştirildi

Aksaray’da Peygamber Süpürgesi Otu yetiştirildi

Tüm dünyayı tehdit eden ve birçok ülkede binlerce insanın ölümüne neden olan Korona Virüs sürecinde virüse karşı koruyucu özelliğiyle gündeme gelen Peygamber Süpürgesi Otu Aksaray’ın Eskil İlçesi’nde ekilerek yetiştirildi.
Ana vatanı Asya ile Kuzey Amerika olan ve Türkiye’de de Kaz Dağları’nda kendiliğinden doğal yollarla yetişen Peygamber Süpürgesi Otu, şimdi de Aksaray’ın Eskil İlçesi’nde bir kadın çiftçi tarafından ekilerek yetiştirildi. Eskil İlçesinde tarım ile uğraşan Havva İnanç, Peygamber Süpürgesi Otu’nun birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirterek, Korona Virüs aşısında da bu bitkinin kullanılmasının önerildiğini kaydetti. 
Kadın çiftçi Havva İnanç (42), “2020 yılında hepinizin bildiği üzere, çok zor bir süreçten geçiyoruz. Ben bu zamana kadar, birçok tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğini yaptım. Bu bitkilerden birisi de Peygamber Süpürgesi Otu’dur. Bilindiği üzere, şu an dünyada birçok bilim insanı bu bitki üzerine araştırma yapıyor ve bu bitkinin Covid-19 tedavisinde kullanıldığını ifade ediyor. Okulların başladığı bu dönemde, bu bitkinin suyu kaynatılarak takviye tedavi olarak çocuklara veriliyor. İnternette yaptığım araştırmalarda da Peygamber Süpürgesi Otu’nun Covid-19 aşısında da bu bitkinin kullanılması öneriliyor. Bende arazimin iki yerinde bu bitkinin deneme ekimini yaptım. İkisinde de çok güzel bir verim aldım. İnşallah seneye daha geniş bir şekilde bunun tarımını yapacağım. Peygamber Süpürgesi Otu’nun o kadar güzel kokusu var ki, içine çektiğinde insanın göğsü rahatlıyor ve ferahlıyor. Ben bu otun endüstriyel tarımda yaygınlaşması taraftarıyım. Yaptığım araştırmalarda Peygamber Süpürgesi Otu’nun gerçekten akciğerde bir numaralı etkisi var. Kendimizde kullanıyoruz” dedi. 
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’da bir seminerde Peygamber Süpürgesi Otu’nun, eski Çin kaynaklarında sıtma tedavisinde verimli olarak kullanıldığını ifade ediyor.