Bugün, 9 Mayıs 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray'da Usulsüz yöntemlerle yasa dışı avcılık yapan 2 kişiye ceza uygulandı

Aksaray'da Usulsüz yöntemlerle yasa dışı avcılık yapan 2 kişiye ceza uygulandı

Aksaray İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde çevre, ekolojik denge ve doğal hayatın korunması, ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınan canlı türleri ve alanların korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi maksadıyla icra edilen faaliyetler sonucunda Merkez ilçe Yeşilova Beldesi Bozyer Mevkiinde 18 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen Kara Avcılığı Kanununa Muhalefet “(7) adet avlanması yasaklanmış olan angut cinsi kuş ve (7) adet ördek cinsi hayvanın avlanması” olayını gerçekleştirdiği tespit edilen A.C.A. ve Ç.B. isimli şahıslar, Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ve Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma timleri ile Aksaray Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonucunda yakalandı.

Olayda ele geçirilen (1) adet ruhsatsız tüfeğe el konulmuş, ayrıca şahıslara Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten idari yaptırım uygulandı.
 
Yapılan açıklamada,"Avlanmak isteyen vatandaşlarımız, her yıl yayımlanan Merkez Av Komisyon kararlarını takip etmeleri gerekmektedir. Avcılık belgesi olmadan avlanılamayacağı, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri haricinde avlanmanın yasak olduğu (sokağa çıkma yasağı uygulamaları kapsamında hafta sonu yasaktır), canlı mühre kullanılmaması gerektiği hususlarına dikkat edilmelidir."ifadelerine yer verildi