Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

30.03.2020

  • İMSAK 05:02
  • GÜNEŞ 06:25
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:12
  • YATSI 20:30

Aksaray Valiliği:Market ve pazar yerlerine çocuklar alınmayacak

Aksaray'da otobüslerle kente gelen yolcular sağlık kontrolünden g...

Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların ihtiyaçları karşılanıyor

Polis hem asayiş, hem de korona denetiminde

Aksaray'da sağlık çalışanlarına gençlerden destek

Aksaray'da sağlık çalışanlarına bir destekte Ayyıldız Mobilya'dan

Aksaray’da hastaneye gelen her vatandaş kontrolden geçiriliyor

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Aksaraylı çobanlar sertifikalarını aldı

Aksaray Ticaret Borsası toplantı salonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce sertifika dağıtım töreni düzenledi. İki buçuk hafta süren kursu başarı ile bitiren 79 adet çoban kursiyer düzenlenen törende belgelerini aldı.

 

 

Toplantıda söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Aksaray’ın tarım ve hayvancılık alanında başarılarından kısaca bahsettikten sonra şöyle konuştu: ‘’Tarımsal üretimin bir kolu da tarımsal eğitim ve yayım faaliyetleridir. Bakanlığımız da bu konuyu çok önemli gördüğünden 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız ve İşkur Genel Müdürlüğümüzle Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yönetimi elamanı benim projeleri kapsamında üçlü protokol imzalayarak ülke genelinde tarım ve hayvancılık alanında kursların açılmasını sağlamıştır.

           Bu kapsamda Aksaray’ımız da  2014 yılından başlayarak ve son 2 yılda daha da  artarak aynı projeler kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve ona bağlı Halk Eğitim Müdürlüğümüz , İşkur İl Müdürlüğümüz ,stk oda ve birlik başkanlarımızla imzalanan  protokoller çerçevesinde 184 adet tarım ve hayvancılık kursu açılmış ve 1482 si bayan 3599 u erkek olmak üzere toplamda 5081 çiftçimiz eğitilerek belgelendirilmiştir. Çiftçilerimiz bu kurslardan aldıkları Mili Eğitim Bakanlığı onaylı belge ile Bakanlık projelerimize, kop projelerine ve yerel projelere başvurarak projeyi kazanma aşamasında hatırı sayılır bir artı puan almakta ve bir kısım tarımsal destek ve hibelere de sadece bu kurs belgeleri olan çiftçilerimiz başvurabilmektedir. 

           Ayrıca Bakanlık ve müdürlüğümüz olarak  bu kurslarla çiftçilerimizin tarımsal üretimini artırıp onları doğduğu yerde doyurmak, sürdürebilir bir tarımsal üretim sağlamak, alternatif gelir kaynakları oluşturmak ve bu sayede hem kendi ekonomilerine hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

           Bugün burada 2,5 hafta süre ile  ve 104 saatlik eğitimle çobancılık eğitimi alarak  peygamber mesleğini icra eden ve sürdürebilir hayvancılığımız için vazgeçilmez olan  79 tane değerli çobanımız bulunmaktadır. Bugün alacakları sertifika ile 2019 yılı için  5 bin TL çoban desteğine başvurma hakkına sahip olacaklardır. 2018 yılında 187 adet çobanımıza 935 bin TL bu kapsamda destek ödemesi yapmıştık. 31 Aralık 2019 a kadar başvurusu devam edecek olan bu destek kapsamında şuan başvurularımız il genelinde 350 ye ulaşmış olup inşallah bu sene yaklaşık 2 milyon TL civarında çobanlarımıza destekleme ödemesi yapacağımızı tahmin ediyoruz. Alacakları bu sertifikalar hayırlı olsun, bereket getirsin diyorum.     

          Ben bu vesile ile tüm faaliyetlerimizi himayesinde yaptığımız üretici dostu sayın valimize Aksarayımızın tarım ve hayvancılığın gelişmesine her zaman destek veren sayın milletvekillerimize ,belediye başkanımıza ,il başkanımıza , Kurum müdürlerimize ,Bu kursu beraber açtığımız Milli Eğitim Müdürlüğümüze ,Damızlık Koyun keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanlığımıza ,Kurs yerini tahsis eden Ticaret Borsamıza diğer tüm stk, oda ve birlik  başkanlarımıza, basın mensuplarımıza, çalışma arkadaşlarıma, ve bugünün sahibi çobanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ve konuşmamı müdürlüğümüzün sloganı ile bitirmek istiyorum Aksaraylı çiftçilerimiz üretiyor ülkemiz kazanıyor.’’..

Sürü yönetimi elemanı sertifika törenine Aksaray Valisi Ali Mantı, Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Kurum Müdürleri, STK ve Oda Başkanları ve çok sayıda çoban katıldı.

 

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com