Bugün, 19 Nisan 2021 Pazartesi
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Anadolu'dan, Ortadoğu'yu otostopla gezen Aksaraylı seyyah

Anadolu'dan, Ortadoğu'yu otostopla gezen Aksaraylı seyyah

Doğaç Ergüleç Aksaraylı bir gezgin ve  4 yıldır otostopla yolculuk yapıyor.
Türkiye dışında, İran'dan başlayıp Afganistan, İsrail, Azerbaycan ve Gürcistan,'ı otostopla gezen Ergüleç'in İran'da müzik kapıları aralanmış, orada İran sazı olan  'tanbura' merak salmış ve yol onu ustasıyla buluşturmuş.

Uzun süre İran'da sazı öğrenmek için eğitim almış,  yollar onu hippilerle buluşturmuş.
Ergüleç 2 yıldır  çingene yaşantısı yaşamakta.

Kapadokya'da 2 ay bir mağarada kendini inzivaya çeken Doğaç Ergüleç," insanların bir süre yalnız kalmaları bedenen ve zihnen insanı yeniliyor. Yol insana bir kapı, yol insanı kötülüğe çıkarmaz kalbi güzel olan insanın yolu güzelliklere çıkar"ifadelerine yer veren Ergüleç," 4 yıldır Türkiye'nin bir çok yerini otostopla gezdim.Manevi bir geziydi benim için, gittiğim yerlerde evliyarın türbelerini dolaşıp olabildiğince az para kullanıp gezdim.

Yol bana hiç birşeyin zor olmadığını gösterdi.Ailem ilk başta karşı çıktı,ailem bir işe girip evlenmem konusunda ısrarcılardı, daha sonra onlarda benim hayatıma destek oldular.Yolculuğumda başıma kötü bir durum gelmedi.

Allah kalbi güzel olanın yolunu her zaman açık eder. Bu düşünceyle yola düştüm ve Türkiye'de bir çok türbeyi ziyarette bulundum.Yolumu açan bir çok insanla tanıştım, daha sonra bu yol bana İran'a açıldı.Bundan 3 yıl önce, iranda kalbime dokunan enstrüman "Tambur"la tanıştım.
Tanbur,Türkiye'ye döndüğümde bu enstrümanı öğrenebilme aşkımın olduğunu farkettim, tekrar İran'a düştüm ve tanbur edindim.İran'da  yol bana bir kapı daha açtı ve ustamla tanıştım.Bir süre ondan eğitim aldım, şuan iyi bir müzik yapma yolunda ilerliyorum.İran bana göre başka atmosferi olan bir ülke, 3 defa ziyaret ettim tekrar gitmek nasip olursa yine isterim size de kesinlikle tavsiye ederim.Ben daha çok Ortadoğu tutkunuyum. İnsanlarla muhabbetimde,"Neden Ortadoğu?" dediklerinde Avrupa beni çok içine çekmiyor, daha çok Ortadoğu beni kendine çekiyor. Tarihi, insanları, atmosferi. İlk İran ziyaretimde kendimi Afganistan'da buldum. İlerledikçe herşey o kadar değişiyor ki kalpler her zaman bir, orada savaşın kırıntıları olsa da kendimi güvende hissediyordum. İsrail'de bir çiftlikte gönüllü çalıştım ve  tesadüfen kendimi  sufi festivalinde buldum.
Yollar beni hippilerle buluşturdu 2 yıldır bu kültürün içinde yaşıyorum ve muazzam derecede kendimi yeniledim. Hafif vejetaryen besleniyorum, güzel dostlar edindim ve  canlılarla iletişimim daha fazla güçlendi,bir nevi arındım.Şuan ki planım Mısır'a gitmek ve akabinde herşeyden feragat ettiğimi düşündüğüm zaman kutsal topraklara doğru yol almak.