Bugün, 7 Mayıs 2021 Cuma
Aksaray nöbetçi eczaneleri

ASÜ Eğitim Fakültesi Müzik ve Resim Eğitimi Bölümüne alınacak öğrenciler özel yetenek sınavıyla belirlendi

ASÜ) Eğitim Fakültesi Müzik ve Resim Eğitimi Bölümüne alınacak öğrenciler iki aşamalı özel yetenek sınavıyla belirlendi.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü’ne alınacak öğrencilerin belirlenmesi için yapılan Özel Yetenek Sınavları tamamlandı. İki aşamalı sınavın ardından 20 aday, ASÜ öğrencisi olmaya hak kazandı. 

Pandemi önlemlerine uygun biçimde tasarlanan sınav, Merkezi Konferans Salonu Fuaye alanında gerçekleştirildi. Sınava katılan adaylar kendilerinden istenilenleri kâğıda en doğru biçimde aktarmak adına ter döktü. İki aşamalı sınavın ilk kısmında model çizimleri yapılırken, ikinci kısmında ise imgesel tasarım ölçümü gerçekleştirildi. Sınavlarda öğrencilerin hayal gücü, görme ve algılama becerileri, ışık ve gölge uygulamaları, hacim-kütle-perspektif bakış açıları değerlendirildi. 

Jürinin incelemelerinin ardından Resim-İş Bölümüne alınacak 20 öğrenci belirlendi. 

SINAVI GEÇEN 16 ADAY, MÜZİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ OLMAYA HAK KAZANDI

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümüne alınacak öğrenciler iki aşamalı özel yetenek sınavıyla belirlendi. 

 

Bölüm Salonu’nda, pandemi kurallarına en üst düzeyde riayet edilerek gerçekleştirilen sınavın ilk aşamasında adayların tek ses, iki ses, ezgi ve ritim algılamaları ölçüldü. Burada başarılı olan ve yeterli puanı alan adaylar ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı. İkinci aşamada ise adaylardan önce piyanodan verilen üç ve dört sesi ayrıştırmaları, sonra ise sırayla batı ve Türk müziği formundaki iki kısa ezgiyi tekrar etmeleri, bir eser seslendirmeleri ve enstrüman çalmaları istendi. Bölüm akademisyenlerinden oluşan jüri her bir aşama için puanlamasını yaptı ve öğrenci olmaya hak kazanan adayları belirledi. 

 

Yapılan sınavların ardından 16 aday, ASÜ öğrencisi oldu.