Bugün, 22 Haziran 2021 Salı
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Bakan Koca Açıklamıştı! Covid için ilacı Aksaray'lı Novelfarma şirketi buldu

BAKAN KOCA AÇIKLAMIŞTI COVİT İÇİN  ‘’O İLACI’’  AKSARAY’LI  NOVELFARMA ŞİRKETİ  BULDU

Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye'deki üretimi başladı. Abdi İbrahim ile Sahibi Aksaray Ortaköy'lü Eczacı işadamı  Yasin Alp ‘e ait olan Novelfarma arasında yapılan iş birliği anlaşmasıyla, Kovid-19 tedavi protokolüne giren Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye'deki ilk üretimi gerçekleştirildi.

Abdi İbrahim ile Novelfarma arasında yapılan iş birliği anlaşmasıyla, Kovid-19 tedavi protokolüne giren Favipiravir etken maddeli ilacın Türkiye'deki ilk üretimi gerçekleştirildi. 
Salgının ilk başladığı günlerde tedavi protokolüne alınan klorokin fosfat etken maddeli ilacın hammaddesini Hindistan ve Çin'den olağanüstü şartlarda temin ederek ilacın üretimini gerçekleştiren ve 1,6 milyon tableti Sağlık Bakanlığı'na bağışlayan Abdi İbrahim, şimdi de tedavi protokolüne giren ve Aksaraylı iş adamı Yasin Alp’e ait olan Novelfarma  firması tarafından arge çalışmaları sonucunda geliştirilen Favipiravir etken maddeli ilacın üretiminde stratejik rol üstlendi. 

Novel Farma  şirketinin Ar-Ge gücü ve tecrübesiyle sadece bir hafta gibi rekor sürede teknoloji transferi dahil tüm hazırlıkları tamamlanan ilaç, Türkiye'de ilk defa Abdi İbrahim'in uluslararası standarttaki yüksek teknoloji donanımlı Esenyurt tesislerinde üretildi.

Türkiye'de sadece Novelfarma tarafından Sağlık Bakanlığı'na 200 bin tableti hibe edildi ve ilacın ilk ihracatı yapıldı. Konuyla ilgili Bağımsız medya ajansına açıklama yapan Yasin Alp "Ülkemizi ve Dünyaya zor günler yaşatan  Favipiravir'in arge çalışmalarıyla üretimine ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz"  diyerek haklı gururu yaşadıklarını beyan etti

Abdi İbrahim  yönetim kurulu başkanı  Nezih Barut ise açıklamasında , Novelfarma çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum dedi.  tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek, tüm dikkatleriyle misyonlarının gereğini yerine getirdiklerini, hayatı iyileştirmek için çalıştıklarını bildirdi. Barut, ülkenin karşı karşıya kaldığı pandemi sürecinde her güne aynı sorumluluk bilinciyle uyandıklarını, klorokin fosfat bazlı ilacı kendi isimleriyle üretip bakanlığımıza hibe ettiklerini anımsattı. 

olağanüstü süreçte, ilacın hastalarımıza ulaşmasında emeği geçen Abdi İbrahim ve." Novelfarma şirketi "Yerli ilaç sanayisinin öneminin pandemi sürecinde net bir şekilde öne çıktı salgının ilanıyla birlikte şirkette çevik çalışma grupları oluşturduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:"Temel amaçlarımızdan biri de sektör lideri olan şirketimizin bilgi birikiminden, yüksek teknolojik üretim gücünden ve güçlü altyapısından Kovid-19'un tedavisine yönelik çalışmalar yapan sektör oyuncularının yararlanmasına hizmet etmekti.
. Türkiye'nin hem kimyasal hem de biyoteknolojik ilaçta üretim üssü olabileceğine yürekten inanıyoruz.""Bu ilaç tamamen yerli ve milli üretim olması bakımından çok önemli"Novelfarma Yönetim Kurulu Başkanı Aksaray’lı işadamı Yasin Alp ise, yerli ve milli üretim olan ürününün ruhsatını 10 Temmuz'da aldıklarını belirterek, şu anda tüm dünya haklarının Novelfarma'da olduğunu bildirdi. 
Etkin maddenin anlaşmayla kendilerine özel üretildiğini, bir aydan daha az sürede kendi Ar-Ge tesislerinde ürünü geliştirdiklerini anlatan Alp, şu bilgileri verdi:"Üretim için diğer firmalar, pandemi olmasına rağmen yüksek fiyat talep etti. Ancak Abdi İbrahim tüm üretimini durdurarak rekor sürede teknoloji transferini yapıp üretimi gerçekleştirdi. Bu ilaç tamamen yerli ve milli üretim olması bakımından çok önemli. Ruhsatımızı aldık ve söz verdiğimiz hibeleri 11 Temmuz'da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ilaç deposuna teslim ettik ve uçak ambulanslarla tüm illere dağıtıldı Bugüne kadar hiçbir projemiz için devlet desteği ya da hibe almadık. Tamamı kendi özkaynaklarımızla karşılandı. Şu anda 30'a yakın ruhsat başvurumuz var ve ayrıca 50'ye yakın Ar-Ge çalışmamız da devam etmektedir." açıklamalarında bulundu. 

Covit 19 ile ilgili Sağlık baklanının açıklamış olduğu çok yaklaştık dediği etkin maddesi ile ilgili Ar-Ge çalışmalarında başarıyı sağlayan Novelfarma firmasının Aksaraylı işadamına ait olması Aksaray kamuoyunda sevinç yarattı