Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

15.07.2020

  • İMSAK 03:41
  • GÜNEŞ 05:25
  • ÖĞLE 12:55
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:14
  • YATSI 21:52

Barajlar 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde: Musluğu 20 saniye boyunca açık tutmayın

Barajlar 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde: Musluğu 20 saniye boyunca açık tutmayın

Aksaray’da barajlardaki doluluk oranı iki yıl  önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha az seviyede. Corona virüsü salgını nedeniyle ilerleyen günler için su tasarrufu uyarısında bulunan Yeşil Doğa Derneği  su seviyesinin yaz döneminde sorun olabileceğini söyledi.


Geçen yılın aynı döneminde barajlardaki doluluk oranı yüzde 94 seviyesindeyken, bu yıl ise barajlardaki doluluk yüzde 40.00  Bu aynı zamanda son 10 yılın en düşük ikinci seviyesi.

Eller yıkanırken su tasarrufuna dikkat’
Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay  Coronovirüs dolaysıyla harcanan  su kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin orta Anadolu kesimleri, 2019 yılında da gerçekten az yağış almıştı. Önümüzde nisan, mayıs ayları var. Dolayısıyla yağışlar gittikçe azalıyor Aksaray genelinde. Ellerimizi uzmanların söylediği şekilde sabunlu suyla yıkamamız gerekiyor. Ama burada su kullanımına dikkat etmezsek şu anda barajlardaki su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde düşerek bizim için sıkıntılı bir dönem oluşturabilir”.
Eller yıkanırken musluğun açık bırakılmaması gerektiğini belirten Ay su israfını şöyle anlattı: “Diyelim ki musluğumuzu normal seviyede açarak 20 saniye boyunca elimizi sabunlarken açık bıraktık. Bu esnada iki litre civarında su harcamış oluyoruz. Aynı deneyimizi, yine 20-25 saniye ellerimizi sabunlamak şartıyla şu şekilde yaptık; musluğumuzu kapatıp ellerimizi iyice sabunladıktan sonra, musluğu açıp ellerimizi yine yıkadık. Böylece musluk tazyikli akarken harcadığımız suyun, yaklaşık 6’da 1’ini, yani 300 ml su harcadık. Bunu Aksaray geneli düşündüğümüz zaman, her el yıkamada su tasarrufu ya da su israfı yapabiliriz.” Dedi

Dsi yetkililerinin hafif kurak kuralları uyguladığı Aksaray Geçen yılın kuraklığıyla hemen hemen aynı olduğu ancak iç açıcı durum olmadığını bildirdiler Mamasun Barajının %40 oranında dolabildiği bunun 10 yıl önce % 80 civarında olduğu biliniyor birde şehir içme suyunun büyük bölümünün barajdan karşılandığını düşününce gelecek için su tasarrufu yapmanın zamanı dediler
Öte yandan Belediye yetkilileri Aksaray’a günlük verilen su miktarında dikkate değer bir artışın olmadığını, hijyen nedeniyle su kullanımında bir artış olsa bile özellikle lokanta yada çay ozakları gibi işyerlerinde kullanılan su miktarında düşüş olduğunu, bunun da durumu dengelediğini söyledi.