Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Başkan Acar: Basın Demokratik Hayatın Vazgeçilmez Unsurudur

Aksaray | Aksaray haber | aksarayhaber68 | Aksaray son dakika | Aksaray haberleri |Son Dakika Aksaray Haberleri | gazete | Aksaray yerel haber | Haber Aksaray

 Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celil ACAR: ”Basın Demokratik Hayatın Vazgeçilmez Unsurudur.”

 

Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 113.'üncü yıl dönümünü kutladı. Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisi olduğuna dikkat çeken Acar, “Basının üzerinden sansürün kaldırılmasının 113.’ncü yıldönümünü ve Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

İlimizde görev yapmakta olan yazılı, görsel, sesli medya ve internet gazeteciliğinde çalışan medya mensuplarının, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 113.’ncü yıl dönümünü kutladığını belirten Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil Acar, “Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisidir. Basın mensubu haberi; doğru, tarafsız ve hızlı şekilde vermek, olumsuzlukları araştırarak ve kamu yararını gözeterek habercilik yapmalıdır. Toplumu ilgilendiren konu ve olaylara karşı duyarlı olmalı, toplumu bilgilendirme işlevini yerine getirirken, mesleki ilkeleri ve etik değerleri gözetmelidir. Kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel hayatın mahremiyetine saygı göstermelidir. Toplumu ilgilendiren; bilgilendirme, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi her konuda önemli bir görevi yerine getirmekte olan medya mensubunun, bu işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, basının özgür olması, etki altında kalmadan görevini yapması, önem arz etmektedir” dedi.

 Bağımsız Medya konusunda yapılması gereken çok şey olduğuna işaret eden Başkan Celil Acar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir hürriyetinin toplumun her kesiminde benimsenmesinin yolu; medyanın önündeki, haber alma ve duyurması ile birlikte, gelişen teknolojiye ayak uydurmasıyla mümkün olacaktır. Aynı zamanda basın çalışanlarının özlük haklarının daha da iyileştirilmesi, zor şartlarda çalışan medya mensuplarının mesleki endişe içinde olmamaları sağlanmalıdır.  Aksaray’ımızın kalkınmasında, yapılan olumlu işlerde ve başarılı çalışmalarda, basın mensuplarının da hatırı sayılır katkıları olduğuna içtenlikle inanmaktayım.” Diyen Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Acar, sözlerini söyle tamamladı:“ Bu samimi duygu ve düşüncelerle tüm medya mensuplarının, “Basından Sansürün Kaldırılışının 113. yıl dönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramınızı” kutlar,  sağlık ve mutluluk diler, mesleki çalışmalarınızda başarılar dilerim.”dedi.