Bugün, 9 Mayıs 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Başkan Kalkan: Kamu zamları,Özel sektör zamlarından geri değil

Aksaray | Aksaray haber | aksarayhaber68 | Aksaray son dakika | Aksaray haberleri |Son Dakika Aksaray Haberleri

KAMU ZAMLARI, ÖZEL SEKTÖR ZAMLARINDAN GERİ DEĞİL

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, yaptığı açıklamada gıda ve temel tüketim maddelerindeki aşırı artışların sorumluluğu büyük oranda özel sektöre mal edilirken, vergi, harç ve diğer ücret kalemlerinde devlet eliyle yapılan fahiş artışların özel sektörü arattığını söyledi.

2020 yılı tüketici enflasyonu % 14,60 olarak açıklandığını ve Merkez Bankasının 2021 enflasyon beklentisinin ise yüzde 9,4 olduğunu ifade eden Kalkan, " Devlet eliyle yapılan zam oranlarında ölçü kabul edilen enflasyon oranları ortada iken bu oranların çok üzerinde zam furyası da devam etmektedir. Son olarak ÖSYM ücretlerine % 29; elektrikli araçların ÖTV’lerine % 10 ile % 80 arası zam yapıldı. Aynı şekilde Avrasya tünel geçişlerine % 26, Osmangazi köprüsüne % 25, Yavuz Sultan Selim köprüsüne ise % 21.9 oranında zamlar yapıldı. Buna rağmen geçiş kotaları için yüklenici firmalara astronomik fark ücretleri ödenmektedir. Yap-İşlet-Devret projeleri birer kara deliğe dönüşmüştür." ifadelerine yer verdi.

Kamu zam oranlarının bu denli aşırı olmasının, zor durumdaki halkın yükünü iyice ağırlaştırdığına dikkat çeken Kalkan, " Çevreci oluşu, enerji tasarrufu ve diğer avantajları nedeniyle diğer ülkeler elektrikli otomobilleri teşvik kapsamına alırken Türkiye’nin ÖTV oranlarını aşırı şekilde artırması düşündürücüdür. Pandemi sürecinin oluşturduğu ağır koşullarda kamu zam oranlarının bu denli aşırı olması, zor durumdaki halkın yükünü iyice ağırlaştırmıştır. Kötü ekonomi yönetimlerinin ağır faturalarının vatandaşa ödettirilmesinden bir an önce vazgeçilmelidir." şeklinde konuştu.