Bugün, 19 Eylül 2020 Cumartesi
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

19.09.2020

  • İMSAK 05:00
  • GÜNEŞ 06:22
  • ÖĞLE 12:43
  • İKİNDİ 16:10
  • AKŞAM 18:53
  • YATSI 20:10

Bayramda 81 ilin tamamında kısıtlama uygulanacak

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, 3 saat 40 dakika sürdü.Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

İşte satır başları;

"Normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkün"

Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert bir şekilde uygulamak durumunda kalabiliriz. Vatandaşlarımızdan belirlenen kurallara uymasını tekrar tekrar rica ediyorum. Normalleşme takviminin sürmesi vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkün.

"5,5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık."

Çay hasadı için diğer illerden Karadeniz'e gitmek isteyen vatandaşlarımız İçişleri Bakanlığımızdan aldıkları izinlerle yarın gece yola çıkabileceklerdir. Vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor, ekonomiyi canlandırmak, ihracatı arttırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz. Sosyal koruma kalkanı ile şu ana kadar yaklaşık 5,5 milyon dar gelirli vatandaşımıza biner lira nakit desteği sağladık.. Son 2 ayda yaklaşık 10 milyon vatandaşımıza 11,5 milyar lira karşılıksız nakit desteği vererek milletimizin yanında olduğumuzu gösterdik.

Bayram'da 81 ilde 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak"

23, 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 24 Mayıs Pazar saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabileceklerdir. Bu hafta çarşamba ve cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecek. 15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır. Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

 

"29 Mayıs Cuma günü camilerimizi ibadete açıyoruz"

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Cemaatle namazı yine kurallar içinde ifa edeceğiz.

 

"Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacak"

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim-öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacaktır. Kreşler 15 Haziran'da faaliyete geçecek.

 

Bayramdan sonra inşallah DSİ'nin ülkemizin birçok yerindeki barajlarının açılışlarını yapacağız. 

Yargı başta olmak üzere pek çok alanla ilgili reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor. 

Ülkemizden yurt dışına döviz kaçıranlarla ilgi asla merhametimiz olmayacaktır.

Yeni dönemde büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını hızla tamamlayacağız. 

Yarın saat 19.19'da ülkemizde tüm stadyumlar ışıklandırılarak seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizi balkon ve pencerelerden İstiklal Marşı okumaya davet ediyorum. 

Kars Kağızman'da bir askerimiz şehit oldu. Şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum.