Bugün, 19 Nisan 2021 Pazartesi
Aksaray nöbetçi eczaneleri

CHP'den yurt kararına sert tepki:Kamuyu zarara uğratmaktan hakkınızda dava açacağız

CHP'den yurt kararına sert tepki:Kamuyu zarara uğratmaktan hakkınızda dava açacağız

Aksaray CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk,2020 yılının son meclis toplantısında gündeme gelen,Belediyeye ait yurdun hayrat derneğine devri konusunda alınan karara sert tepki gösterdi.

İl Başkanı Ali Abbas Ertürk yaptığı açıklamada:
04.12.2020 Cuma günü gerçekleşen Belediye Meclisi toplantısında Başkan Evren Dinçer tarafından daha önce iki kez Meclis gündemine alınıp yeterli kamuoyu desteği olmadığı gerekçesiyle geri çekilen ‘’Belediyeye ait yurdun hayrat derneğine devri ‘’ konusu yeniden gündeme getirildi. Üstelik yazı işlerinden gelen bir dilekçeyle, gündem maddelerine eklenmeden dosyanın son sayfasına gizlendi ve yöntem değişikliğiyle yurdun devrini Meclisten geçirmek yerine;  Belediye Meclisinden Başkan’a yetki çıkartarak. Başkan’ın apar topar meclis üyelerine söz vermeden oylatmasını da vatandaşlarımızın takdirine sunuyorum.


Cuma günü Belediye Meclisinde hukuksuzluğu ve kanun tanımazlığı alışkanlık haline getiren Ak Parti ve MHP grupları Belediye kanununun 75-D maddesine açıkça aykırı olarak;  Belediye Başkanı’na ucu açık yetki vermiş olup,  bu yetki ile belediye başkanı bu yurdu istediği bedele veya bedelsiz , kendi istediği süreliğine  devredebilecektir.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konu gündeme geldiği günden bu yana her türlü itirazımızı gerçekleştirdik ve Belediye Başkanı bu itirazlar neticesinde önerisini geri çekmek durumuna kaldı.

O YURDU, BELEDİYE İŞLETSİN YOKSUL ÇOCUKLAR FAYDALANSIN

CHP olarak itiraz ederken 2 temel dayanağımız vardı:
Birinci itirazımız bu işlem kanuni değildi.
Bu işlem Belediye kanununun 75. maddesi D bendine aykırı bir işlemdi, Belediye Meclislerinin böyle bir yetkisi bulunmuyor, Belediye Başkanı da, herhangi bir vatandaş da Türkiye’de mevcut bulunan kanunlara uymak mecburiyetindedir.
 
İkinci itiraz noktamız:
Kamu kaynaklarının korunması ile ilgiliydi.
Üzerinde henüz doğmamış çocukların hakkı bulunan Belediyeye ait bir gayrimenkulün, üstelik 25 yıllığına ne olduğu belirsiz bir derneğe devredilmesini ahlaki olarak ve devlet malının korunması kapsamında sakıncalı bulup itiraz ettik ve bu yurdu Belediye işletsin, yoksul çocuklara fayda sağlasın istedik.
İddialarımızın ve itirazlarımın arkasındayız ve sonuna kadar da takipçisi olmaya devam edeceğiz.
Belediye Başkanı yurdu devredeceği derneği överken; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra Cumhurbaşkanımız tarafından “kamu yararına dernek statüsü verilen” tek dernek olduğunu söylemiştir. Sayın Başkan, belki memuriyet dönemlerinizde siyasetle ilgili olmadığınız için bilmezsiniz ama biz Sayın Cumhurbaşkanı’nın kamu yararı görüp sonra kandırıldım deyip savaş açtığı dernek ve vakıfları çok iyi biliriz. O nedenle bu mantıkla gitmek sizi yanıltır.
Bu peşkeşe Belediye Meclisinde itiraz ederek karşı oy kullanan partimizin meclis üyeleri Bilal Özdemir ve Tolga Kara’ya, İyi Parti meclis üyesi Fehmi Kuyucu’ya ve partisinin grup kararına rağmen haksızlığa direnen MHP meclis üyesi Muhterem Güngör’e ve bu konuda güçlü  kalemiyle kamuoyu oluşturarak itirazda bulunan gazetecilerimize teşekkür ediyorum
Ayrıca, ‘’Bu yurdu bedelsiz verme yetkiniz yok.’’ diyerek itiraz eden Meclis üyemiz Bilal Özdemir’e “1 liraya devrederim var mı diyeceğiniz?” diyen Evren Dinçer’e sesleniyorum
 
VAR DİYECEĞİMİZ EVREN DİNÇER
1- O yurt dedenizden kalma bir malikane değil,  milletin kaynaklarıyla yapılmış bugünkü değeri yaklaşık 8 milyon TL eden bir kamu kaynağı 1 liraya devredemezsiniz.
2- Yaptığınız iş kanunsuz. Siz kanunlara riayet etmezseniz hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanarak önce cuma günü geçen Meclis kararının iptali sonrasında da, Meclisten aldığınız hukuksuz yetkiyle devir işlemi yaparsanız; bu işlemin iptali için idare mahkemesine başvuracağız.
3- Kamuyu zarara uğratmaktan hakkınızda dava açacağız.
4- Sayın Başkan, Aksaray’ın kaynaklarını kimseye peşkeş çektirtmeyen dürüst ahlaklı Belediye Başkanı Memiş Akın gibi anılmak da, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını 1 liraya peşkeş çeken belediye başkanı olarak tarihe geçmek de sizin tercihiniz.
Cuma günü Belediye Meclisinde alınan kararı idare mahkemesine taşıyacağımızı belirtir, kamuoyunu saygıyla selamlarım.

CHP İl Başkanı 
Ali Abbas Ertürk