Bugün, 7 Mayıs 2021 Cuma
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni alınan kararları açıkladı!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Fetih Şöleni kapsamında yarın Ayasofya'da Fetih Suresi okunacağını ve dualar edileceğini söyledi. 

"Moritanya'dan Bolivya'ya kadar nerede olursa olsun hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık." diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Ülkemizden yardım veya ürün talep eden 135 ülkeden 100'üne cevap vermeyi başardık. Hamdolsun milletimizin verdiği destekle bu süreci, hem sağlık hizmetlerimizle hem diğer tedbirlerimizle en az sıkıntıyla geçiren ülkelerin başında geliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

✅ Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Hazirandan itibaren tamamen kaldırılmıştır.

✅ Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacaktır.

✅ 65 yaş üstünün sokağa çıkma kısıtlaması devam edecektir.

✅ 20 yaş altı yasağı 18 yaş ve altı olarak değiştirilmiştir. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacaktır.

✅ 1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22'ye kadar hizmet vermeye başlayacaktır.

✅ Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecektir.

✅ Plajlar ve milli parklar, Müze ve ören yerleri 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecektir.

✅  Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

✅ Spor tesisleri gece 24'e kadar hizmet verebilecektir.

✅ Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. 

✅İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecektir.

✅İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaktır.

✅Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacaktır.