Doğa harikası Tuz Gölü’nde yavru flamingo şöleni

Doğa harikası Tuz Gölü’nde yavru flamingo şöleni

Yılda binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük ve en sığ gölü olan Tuz Gölü şimdilerde yavru flamingoları ağırlıyor.

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü'nde, kuluçkadan çıkan on binlerce yavru flamingo gölde görsel şölen oluşturuyor.

 Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40′ını karşılayan doğa harikası Tuz Gölü flamingolarında kuluçka için en uğrak yeri. Yaşam alanlarını oluşturmak için tuzlu ve sulak alanları tercih eden flamingolar kuluçkalama dönemini de bu tür alanlarda gerçekleştiriyor.

İç Anadolu bölgesinde Ankara, Aksaray ve Konya il sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü'ne her yıl on binlerce flamingo gelirken, flamingolar gölde beslenerek burada kuluçkaya yatıyor. Üreme alanında çok seçici olan flamingolar özellikle Aksaray'ın Eskil ilçesi sınırlarında yer alan Tuz Gölü'nün güneyini tercih ediyor. Kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu tuz gölünde beslenerek bölgeyi adeta flamingo cennetine dönüştürüyor. Gün batımıyla da eşsiz bir görsel şölen oluşturan Töz Gölü, ayak hastalıklarına iyi geldiği gerekçesiyle yılda binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yapıyor.Anahtar Kelimeler: harikası yavru flamingo şöleni
Çarşamba 33.7 ° / 20.5 °
Perşembe 33.8 ° / 19.5 °
Cuma 33.4 ° / 19.2 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri