Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

11.07.2020

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:23
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:16
  • YATSI 21:55

En Zengin Kütüphanemiz Aksaray Kültür Merkezinde

Türkiye'de örnek teşkil eden tek kütüphane

E90 karayolu üzerinde bulunan Aksaray Kültür Merkezi  KÜTÜPHANESİNDE diğer çoğu illerde bulunmayan bir çok bilimsel değerde kitap hazinemiz var. Kütüphane, İl Özel İdaresi Genel sekreteri Ramazan Altuntaş'ın  öğretmen kökenli olması sayesinde İl özel idaresinin bütçesinden her yıl önemli katkılarıyla alınan 90 bin adet kitap mevcuttur. 

Bu kütüphanemiz bu özelliğiyle Türkiye'deki özel idarelere örnek teşkil ediyor.

Aksaray Kültür Merkez Kütüphanesinesinin kayıtlı 10 bin abonesi  var, bunun sürekli kitap alıp veren 6 bin üzerinde aktif okuyucusu var.

Kütüphane 2 katlı vaziyette hizmet veriyor üst katta hakim ve savcılık sınavına hazırlık yapacaklara uygun akademik kitaplar mevcut  günlük kitap alan sayısı hafta içi 300 kişi üzerinde   hafta sonu bin kişi üzerinde hizmet almaktadır. 

Kütüphanenin 7 kişilik personel kadrosu var 3'ü özel idareden verilmiş
4 ü turizm kültüre bağlı kütüphane  personeli çalışmaktadır.

Özel idareden kütüphane için Su, elektrik, ısıtma, soğutma bedeli  alınmıyor ve  tamamını kültür bakanlığı karşılıyor. Üstelik Kira bedeli de istenmiyor.

Bu Kütüphane Aksaray kültür merkezine hayat veriyor, kapanması halinde koskoca bina atıl vaziyete döneceği belirtiliyor.

Ulu Camii yanında yer alan Merkez kütüphanesinde ise 36 bin kitap mevcut ancak raflarda yer olmadığından müdürün  Masası üzerinde bile kitaplar yığılmış vaziyette

Efor ve migros arasında (eski siloların yerinde) yapılan parkın bitiminde daha büyük  Kültür merkezi kurulması halinde tüm kütüphaneler buraya taşınışmalı kayıtlı hiçbir kitap etrafa dağılmadan  taşınması uygun olacaktır.

Azmi Milli fabrikası bünyesinde yapılan kitap konağı daha çok kitap kafe şeklinde  okuma amaçlı 5 bin kitap alabilir.

Aksarayın güç birliği yaparak eski siloların yerine ihtiyaç olan kültür kongre merkezinin yapılması kitap severlere daha rahat nefes aldıracaktır. (bağımsız Medya)


Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com