Bugün, 15 Nisan 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Eski Belediye Başkanı Ahmet Er 15 Şubat'ta Defnedilecek

Eski Belediye Başkanı Ahmet Er 15 Şubat'ta Defnedilecek

Eski Belediye Başkanlarımızdan Sn. Ahmet ER'in cenazesi 15 Şubat pazartesi günü saat 11.00'de Aksaray Belediyesi  önündeki törenin ardından, Ulu Cami'de kılınacak öğlen namazına müteakip Ervah Kabristanlığında toprağa verilecek.

Kalp rahatsizliği nedenyle aylardır tedavi altında olan  Aksaray 18. Belediye Başkanı Harita Mühendisi Ahmet Er dün vefat etti.1994-1999 Yılları arasında Aksaray Belediye Başkanı görevini yapan Ahmet Er yaptığı hizmetlerle adından çokça bahsettirdi.Sevecen tavırlarıyla Aksaray halkının ve belediye personelinin sevgisini kazanan Ahmet Er'in ölümü sevenlerini üzdü.

Ahmet Er Kimdi?

1948 yılında Aksaray merkez Alayhan köyünde doğan ve  çocuk yaşta babasını kaybeden Ahmet Er diğer kardeşleriyle birlikte annesi tarafından büyütüldü. 

İlk ve Ortaokulu Aksaray’da okuduktan sonra Konya Kadastro lisesini okuyup buradan mezun olduktan sonra bir süre Aksaray Tapu Kadastro müdürlüğünde tekniker olarak çalıştı. 

 İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden Tapu ve harita mühendisi olarak mezun olduktan sonra ise Yetmişli yıllar yine bir müddet ilimiz genelinde yapılan kadastro çalışmalarında mühendis olarak çalıştıktan sonra serbest haritacı olarak Aksaray genelinde çalıştı. 

 Muhafazakarlığı ile arkadaşları arasında öne çıkan Ahmet Er RP’nin 1984 yılındaki Aksaray Belediye  başkan adayı oldu. 

 Bu seçimi ANAP adayı M.Emin Gürün’ün kazanmasından sonra serbest harita mühendisliğine devam eden Er 1989 mahalli seçimlerinde aday olmadı. 

 1994 mahalli seçimlerinde RP’den adaylığına önce dönemin il yönetimi karşı çıksa da  genel merkez tarafından aday yapılması üzerine  dinimizin ret ettiği ırkçılık taassubuyla  yönetimden bazı üyelerin istifa etmesine rağmen il başkanı İhsan Düzgün hoca  tarafından seçimi kazanabilmesi için var gücüyle desteklenen Er vatandaşlarında tasvibiyle Mimar Memiş Akın’a karşı patisinden yana  o seçimlerde esen rüzgarında etkisiyle  Belediye başkanlığını kazandı. 

Yurt dışındaki Aksaraylı gurbetçileri ziyaret ederek onlar tarafından alınan 1 asfalt serim Fişeri olmak üzere belediye hizmetlerinde kullanılan dönemin ülkemizdeki bir çok belediyesinde olmayan 10 iş makinasını belediye araç filosuna kattı. 

Şehir imar planında bulunan yolların yarısına yakının açtırırken yine kendisine “Göbek Ahmet” lakabı verilmesine sebep olan ana arterlerdeki bir çok  döner kavşağı dönemin mülki ve  diğer amirleri ile siyasetçilerin tepkisine rağmen onların tepkilerini bilgisiyle çürüterek açtırdı. 

Yine döneminde şehir genelinde toplam olarak 94. Kilometre 720 metre uzunluğunda asfaltlı yol bulunurken 5 yıl boyunca bu oranı en az 4 misline çıkartmasıyla kendisine ikinci ismi olan “Asfalt Ahmet ismi verildi. 

Aksaray’ın içme suyu sıkıntısını Mamasun barajından getirdiği saniyede 100 litre su ve bu suyun arıtılması için yaptırdığı arıtmayla su sıkıntısını döneminde hafifletti. 

 Gündüz bile girmeye cesaret edilmeyen günümüz Kılıçaslan parkının bulunduğu Çipkilikteki ağaçları seyre terek,  Irmak üzerine bir köprü yaptırarak ve Kalanlar mahallesi ne bir çok yollar açtırarak günümüzdeki parkın oluşmasının ilk çalışmalarını başlattı. 

Makas civarından başlayarak Kurtuluş Ana caddesine kadarki  duble yolun 250 ila 300 metrelik bölümü hariç tamamını bitirtti. 

 Memiş Akın döneminde  Emin Gürün döneminde ihale edilen kanalizasyonun ihale edilen bölümünün bitmesinden sonra Belediye bünyesine alınan ekiple Er’in döneminde  daha önceki dönemlerin birkaç misli yeni kanalizasyon döşendi. 

  Kurulan Halk Ekmek ile fiyat ve kalite dengesini kurdu. 

 1979 yılında kurulan Belediye Basın bürosunu döneminde Basın,Yayın ,Turizm ve Halkla İlişkiler bölümüne çevirerek daha işlevli hale getirilmesini sağladı. 

 1999 Mahalli seçimlerini MHP adayı Osman Ertuğrul’a karşı kaybetmesinden sonra siyaseti bırakmıştı.

Haber: Ali Genç