Gıda takviyeleri ile korona virüsle etkili mücadele

Gıda takviyeleri ile korona virüsle etkili mücadele

Gıda takviyeleri ile korona virüsle etkili mücadele

Gıda takviyeleri ile korona virüsle etkili mücadele

Tüm dünyada olduğu gibi Aksaray’da da korona virüsle mücadele kapsamında geni güvenlik önlemleri alınırken, Diyetisyen Ayşe Göktaş gıda takviyeleri ile korona virüsle oldukça etkin bin mücadele verilebileceğini söyledi.
Tüm dünyayı tehdit eden ve birçok ülkede binlerce kişinin ölümüne neden olan Korona Virüs (Covid-19) kapsamında birçok geniş önlemler alınırken, korunmanın bazı yolları da beslenmeden geçiyor. Birçok meyve, sebze ve gıda maddeleri Korona Virüse yakalanmamayı yüzde 50 oranında azaltırken, yakalanıldığında ise yüzde 80 hasarsız atlatmamızı sağlayabiliyor. Düzenli uykunun en önemli olduğu tedbirler kapsamında gıda tüketimi de oldukça önem arz etmekte.
Korona virüse karşı gıda takviyesiyle alınması gereken tedbirleri anlatan Diyetisyen Ayşe Göktaş (22), gıda takviyeleri ve düzenli uyku ile korona virüse karşı oldukça etkin bir mücadele yürütülebileceğini söyledi. Diyetisyen Göktaş, Korona virüsten korunmanın en güzel yöntemlerinden birisi bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ise bazı gıdaları daha çok tüketmemiz gerekiyor. Bunların başında antioksidan özellik gösteren gıdaların tüketimi geliyor. Peki, antioksidan özellik gösteren gıdalarımız nelerdir? Özellikle kış mevsimine girdiğimiz için mandalina, portakal, greyfurt, C vitamini yönünden çok güzel desteğimizi sağlar. Aynı şekilde havuçta kış mevsimine girdiğimiz için A vitamini takviyemizi artırır. Ayrıca çinko zatürre oranını azaltır. Bunun için de ceviz, balık, ıspanak, bunların tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. En güzel ise selenyum alımımızı artırmamız gerekiyor. Bu selenyum alımını ise sığır eti, yine ıspanak, ceviz, bunlardan tüketerek sağlayabiliriz. Tüm bunları yaparsak korona virüse yakalanma oranımız yüzde 50 oranında azaltmaktayız. Virüse yakalandıktan sonra ise kısa sürede atlatmamızı sağlayacak derece ise yüzde 80 etkili olmaktadır” ifadelerini kullandı.
Obezite hastaları içinde önemli korunma yönteminin fiziksel hareketleri artırmak ve düzenli uyku olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Göktaş, “Obez olan kişilerde ise korona virüse yakalanma oranı yüzde 50 oranında artmakta. Yakalandığımız zaman da ise yüzde 70 oranında yoğun bakıma girme, entübe olma riskleri artmakta. Obezitelerin korunması için de günlük beslenmemize dikkat etmeliyiz. Özellikle fiziksel aktivitemizi artırmalıyız ve düzenli uyku en başında gelen önemli şeylerden birisidir. Bu üçüne eğer dikkat edersek bu süreci en az hasarla atlatmış oluruz” diye konuştu.Cumartesi 13 ° / 3 °
Pazar 14.8 ° / 4.5 °
Pazartesi 13.4 ° / 5.7 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri