Bugün, 13 Mayıs 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Hemşehrimiz Cenap Aşçı Türk Hava Kurumu´na (THK) kayyum atandı

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

THK´da kayyum olarak Hemşehrimiz  eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı´nın görev yapacağı öğrenildi.

 

Türk Hava Kurumu, 1.4 milyar borcu ile  çok konuşulan kurumlar arasında yer bulmuştu. Kurumun yangın söndürme araçlarının kullanılmaması tepkilere neden olmuş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile karşılıklı açıklamalar gündemde yer bulmuştu.

Cenap Aşçı kimdir?

Aşcı, 1967 yılında Aksaray´da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1988 yılında mezun olan Aşcı, yüksek lisans eğitimini Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalında 2002-2004 yılları arasında tamamladı.

1989 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcılığı, 1993 yılında Gümrük Müfettişliği, 2000 yılında da Gümrük Başmüfettişliği yapan Aşcı, Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Gümrükler Genel Müdürlüğü de yapan Aşcı, dün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığına atanmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı olarak dün atanan Cenap Aşcı, Ahmet Davutoğlu´nun açıkladığı Anayasa´nın 114. maddesi gereğince kurulan Geçici Bakanlar Kurulu´nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevine getirildi.

İngilizce bilen Cenap Aşcı evli ve 3 çocuk babası.