Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

30.03.2020

  • İMSAK 05:02
  • GÜNEŞ 06:25
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:12
  • YATSI 20:30
Anahtar Kelimeler: Aksaray' Köşesinde

Aksaray'da otobüslerle kente gelen yolcular sağlık kontrolünden g...

Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların ihtiyaçları karşılanıyor

Polis hem asayiş, hem de korona denetiminde

Aksaray'da sağlık çalışanlarına gençlerden destek

Aksaray'da sağlık çalışanlarına bir destekte Ayyıldız Mobilya'dan

Aksaray’da hastaneye gelen her vatandaş kontrolden geçiriliyor

Aksaray otogarında seyahat sınırlandırması başladı

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

İHH,Aksaray'ın Her Köşesinde

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği kışın zor şartlarında zor durumda olan ailelere yardım ulaştırmaya devam ediyor. Sosyal incelemesi tamamlanmış ailelerin kayıtlı olduğu listeye göre her gün yaklaşık 20 aileye ziyaret gerçekleştirildiği belirtiliyor.

ÖNCE SOSYAL İNCELEME


İl İçi Yardım hakkında bilgi veren Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şenol Korkmaz, merkez ve ilçelerde derneğimize yapılan yardım taleplerinin en kısa zamanda incelenip, rapor haline getirildiğini ve aciliyet durumuna göre sınıflandırılmış listelere kaydedildiğini söyledi. Acil yardım bekleyen aileler sırayla ziyaret edilip, ihtiyaç durumlarına göre gıda, kıyafet, soba, yakacak, eşya, adak veya akika eti, vb. malzemelerin ulaştırıldığını belirten Korkmaz, yardımların en kısa zamanda ilgili ailelere teslim edildiğini ifade etti.

İYİLİK HİKAYESİ


Dernek Başkanı Şenol Korkmaz hayırseverlerin veya ihtiyaç sahiplerinin doğrudan veya sosyal medya üzerinden kendilerine ulaşabildiklerini kaydetti.
Gündemdeki yardım projelerinin basın veya sosyal medya araçlarından Aksaray geneline duyurulduğunu belirten Korkmaz, hayırseverlerin kendilerine başvurarak veya dernek hesabına havale yaparak, ilgilendikleri projeye destek verdiklerini söyledi.

FIKIH KURALLARINA RİAYET


İHH olarak bağışların değerlendirilmesinde fıkhi hükümlere göre hareket edildiğini, yani bağışçının talebi doğrultusunda yardımların yapıldığını belirten İHH Başkanı Korkmaz, bir örnekle konuyu izah etti: "Hayırsever, örneğin; bağışını ihtiyaç sahibi yaşlılar için değerlendirilmesini istediğinde, başka yaş gruplarının dışında, sadece yaşlı insanlara yönelik hareket edilir. Zekat olarak belirttiğinde, zekatın verilebileceği kişiler dikkate alınır. Serbest olarak yapılan bağışlar ise o esnada hangi alanda acil yardım bekleyen kesim varsa oraya ulaştırılır."

DAĞITIMDA ADALET


İhtiyaç sahiplerinin sosyal incelemeleri yapıldıktan sonra aciliyet durumlarınına göre yeşil, mavi, kırmızı olarak üç kategori halinde isimlerinin kaydedildiğini, bunun bir yazılım ortamında yapıldığını belirten İHH Başkanı Korkmaz, yardımların dağıtımında çok hassas ve adil hareket etmeye özen gösterdiklerini vurguladı. İhtiyaç sahiplerini sisteme kaydettiklerini, bu yolla aileye verilen yardımların sistemde görüldüğünü ve yanlışlıkla aynı aileye tekrar yardım yapılmadığını söyleyen Korkmaz, gelen bağışlar ve imkanlar ölçüsünde, adaletten sapmadan Aksaray'da ihtiyaç sahibi her hanede bir iyilik izinin olduğunu ifade etti.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK


İhtiyaç sahibi ailelerin veya kişilerin derneğe yardım için başvurduklarında, ilk olarak engel veya muhtaçlık durumuna göre devlet desteği alıp almadıkları hususunda görüşme yapıldığını söyleyen Korkmaz, kişileri öncelikle devletin onlara sağladıkları haklar hakkında bilgilendirdiklerini, yardım almaya engel teşkil eden durumlarda İHH olarak destek sunduklarını belirtti.

KAMU KURUMLARIYLA BAŞARILI İŞBİRLİĞİ


Aksaray merkez ve ilçelerde başta yetimler ve engelliler olmak üzere yardım bekleyen insanlar için kamu kurumları ile oldukça uyumlu bir işbirliğinde olduklarını kaydeden İHH Başkanı Korkmaz, bu uyumun Aksaray'ın hayrına birçok hayırlı gelişmelere vesile olduğunu belirtti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Yetim Projesi, Her Okula İki Burs Projesi, Okullarda Askıda Kıyafet Projesi; İŞKUR İl Müdürlüğü ile yetim annelerine yönelik meslek edindirme kursları, AFAD ile profesyonel arama kurtarma gönüllüleri eğitimi, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik ortak projeler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile yetimlere yönelik projeler, İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık taraması, kullanılmayan ilaçları toplama ve yetkililere teslim etme, okullarda sağlık okuryazarlığı hakkında seminerler, vb etkinliklerle kamu yararına kaydadeğer çalışmaların yapıldığı belirtildi. Başkan Korkmaz, bu işbirliğinin Aksaray lehine birçok hayırlar getirdiğini sözlerine ekledi.

İYİLİKTE BİRİNCİ
Resmi verilere göre 2018 yılı nakdi yardım konusunda Aksaray İHH'nın 1.056.378,02 TL ile en çok yardım eden birinci STK olduğunu, ikinci sıradaki kuruluşun 102.265,50TL ile ikinci sırada yer aldığını belirten Korkmaz, yapılan çalışmaların rakamlarla daha net biçimde görüldüğünü söyledi. Korkmaz, 2019 verilerinin henüz açıklanmadığını, rakamların daha yüksek çıkacağını ifade etti.

ŞEFFAFLIK VE RAPOR
Bağışçının talimatı ile ulaştırılan yardımların yerine ulaştığını göstermek amacıyla,
ihtiyaç sahibi insanların yüzlerinin görülmemesine azami özen gösterilerek teslim edildiğini fotoğraflayıp, bunu şeffaflık ilkesi gereğince İHH AKSARAY sosyal medya araçlarında paylaşarak, bağışçıya rapor ettiklerini belirten Korkmaz, amaçlarının tıpkı asrı saadette olduğu gibi insanların huzurlu ve sağlıklı bir hayat yaşamalarına yardımcı olmak olduğunu sözlerine ekledi.

İYİLİĞE DEVAM
Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şenol Korkmaz, Aksaray'ın Türkiye'de madden ve manen örnek şehirler arasında yer alması için bir STK olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurguladı. Her görüşten oluşan kalabalık bir gönüllü grubu ile çalıştıklarını sözlerine ekleyen Korkmaz: "Biz ihtiyacı ve ihtiyaç sahiplerini tespit eder, durumu halkımızla paylaşırız, dileyen hayırseverler de bizimle irtibat kurar ve yardım yerine ulaşır. İyilik hikayemiz özetle bu şekildedir." dedi.

TEŞEKKÜR
Siyasi görüş, din, dil, mezhep gözetmeksizin -ihtiyaç sahibi olması dikkate alınarak- Aksaray'ın her köşesine yardım götürdüklerini belirten İHH Başkanı Şenol Korkmaz, yardım eden insanların da farklı görüş veya kesimlerden olmasının İHH'ya olan güvenin bir tezahürü olarak yorumlandığını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

İHH Başkanı Korkmaz, iyilikte izi olan herkese ayrı ayrı teşekkür ve dua gönderdi.

Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com