Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

29.03.2020

  • İMSAK 05:04
  • GÜNEŞ 06:26
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:11
  • YATSI 20:28
Anahtar Kelimeler: Suriye şahitlik ziyareti

Aksaray'da sağlık çalışanlarına bir destekte Ayyıldız Mobilya'dan

Aksaray’da hastaneye gelen her vatandaş kontrolden geçiriliyor

Aksaray otogarında seyahat sınırlandırması başladı

Sağlık çalışanlarına öğretmenlerden destek geldi

Atama kararları Resmi Gazete'de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Karaismailoğlu atandı

Koronavirüs Kapsamında 65 Yaș Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Bulunanları...

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

AK Parti iki ilçe kongresini ileri bir tarihe erteledi

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Akçakent köyünün içme suyu sorunu çözüme kavuştu

İHH´dan Suriye´ye şahitlik ziyareti

aksarayhaber68 | aksaray haberleri | aksaray haber | aksaray son dakika haberleri

İHH´DAN SURİYE´YE ŞAHİTLİK ZİYARETİ
 
Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder ÖZKAN, bir ekip gönüllü doktorla birlikte, savaş mağduru yetimlere ve ailelerine yönelik insani yardım ve sağlık taraması faaliyetleri kapsamında Suriye´ye gitti.
 
Pogramda bir çok ziyaretin olduğunu ve çok yoğun iki gün yaşadıklarını anlatan Özkan, İHH gönüllülerinin Aksaray´dan gönderdikleri yardımların nasıl değerlendirildiğini yerinde gözlemlediklerini belirtti. Özkan, aşama aşama iki günü değerlendirdi.
 
İHH REYHANLI LOJİSTİK MERKEZİ
Suriye insani yardım çalışmalarının koordine edildiği merkezde çok hummalı bir çalışmaya şahit olduklarını belirten Özkan, Suriye içinde çok dramatik bir hayatın yaşandığını söyledi. Lojistik Merkez içinde birçok birimin olduğunu, herkesin mesai kavramı olmaksızın koşturduğunun, bunun da vicdani bir hassasiyet olduğunun önemine değindi.
 
İHH REYHANLI EKMEK FIRINI 
Aksaray´dan çoğunlukla un gönderildiğini dile getiren İHH Başkanı Özkan, kriz anında günde 300.000 ekmek üretim kapasitesine ulaşabilen modern ekmek fırını hakkında bilgi verdi. Unun el değmeden en hijyenik biçimde ekmeğe dönüştüğüne şahit olduklarını söyleyen Özkan, Suriye içinde ekmeklerin dağıtımında da bulundu.
 
BABUL HAVA LOJİSTİK MERKEZİ
Ekibin Suriye´deki ilk durağının Babul Hava Lojistik Merkezi olduğunu belirten Dernek Başkanı Özkan, ilk etapta talep doğrultusunda Reyhanlı´daki merkezden bu merkeze İnsani yardım malzemelerinin getirildiğini, dağıtımın kamyonetlerle kamplara yapıldığını söyledi. Özkan, çok sistematik bir çalışma ortamına şahit olduklarından duyduğu mutluluğu ifade etti.
 
İHH RAHMET KÖYÜ 
İHH Başkanı Özkan, Uluslararası Doktorlar Derneği Aksaray ve Konya Temsilciliğinden gönüllü doktorlarla İHH´nın 20 ay önce faaliyete geçirdiği ve tamamen yetim ailelerin yaşadığı Rahmet köyüne gittiklerini söyledi. Çocukların coşkulu karşılamasıyla oldukça mutlu ve duygulu bir ortam oluştuğunu belirten Özkan, köyde sağlık taraması yapıldığını ve Reyhanlı´da üretilen ekmeklerin dağıtımında bizzat yer aldıklarını ifade etti. 99 Ev, bir okul, bir cami ve bir sağlık ocağının bulunduğu köyün nüfusunun 650 olduğunu anlatan Özkan, insanların modern bir köyde yaşamaktan duydukları huzura şahit olduklarını söyledi.
 
İDLİB´DE 1500 KONUTLUK DEV PROJE
Şam, Halep, Doğu Guta, Türkmen Dağı, Bayırbucak, vb yerlerden gelip İdlib´e sığınan savaş mağduru binlerce insanın yaz mevsiminde aşırı sıcak, kış mevsiminde su baskını, soğuk, vb olumsuz şartlardan etkilenmelerinden dolayı 1500 konutlu bir proje başlatıldığını söyledi. Çanakkale´de şehit düşen insanların torunlarına bu tür anlamlı bir vefa projesine de şahit olduklarını ifade eden Özkan, yol ve altyapı hizmetlerinin 8 yıldır olmadığı bir ülkede insanların hayata tutunmaları için yapılan bu hizmetlerin ne denli hayati olduğuna vurgu yaptı.
 
BİR HATIRA 
Kamplarda önceki sağlık taraması esnasında şahit olunan bir durumu aktaran Özkan, savaşın çok acımasız bir kitle imha aracı olduğunu daha da müşahede ettiklerini belirtti. Ekipte çok etki bırakan bir hatıradan bahseden Özkan, çadırkentte doktorların sağlık taraması esnasında 6 yaşında bir çocuğun bacaklarının bombalama sonrası kopmuş olduğunu, olay anında doktor babanın vefat ettiğini öğrendiklerini belirtti. Savaş öncesi çok konforlu bir hayat sürerken bir anda çadır hayatına mahkum olmanın depresif sonuçlarına dikkatleri çeken Özkan, 6 yaşında olan çocuğun iki bacağının da bombalama esnasında koptuğunu öğrendiklerinde insanlık adına yapacak çok işlerinin olduğunu daha net kavradıklarını belirtti. 
Türkiye olarak dünyada yaşanan olaylardan layıkıyla ders çıkartmamız gerektiğini vurgulayan İHH Başkanı Özkan, Müslümanlar olarak zor bir imtihan döneminden geçtiklerini söyledi. Özkan, küçük çocuğa İHH Reyhanlı Ortez-Protez Merkezi´nde protez bacak takılacağını öğrendiklerini ve mutlu olduklarını sözlerine ekledi.
 
İHH ORTEZ-PROTEZ MERKEZİ
Suriye´den Türkiye´ye dönüşte Reyhanlı´daki örnek projeleri de görme imkanı bulduklarını belirten Önder ÖZKAN, bunlardan birinin iki yıl önce Türkiye´de üç yerde hizmet vermeye başlayan merkezlerden olan İHH Reyhanlı Ortez-Protez Merkezi olduğunu bildirdi. İki yıl içinde her hangi bir uzvunu kaybetmiş toplam 420 mağdura ücretsiz ortez-protez takıldığını anlatan Dernek Başkanı Özkan, merkez giderlerinin Kuveyt tarafından karşılandığını söyledi. Son teknolojinin kullanıldığı merkezde malzemelerin oldukça yüksek maliyetli olmasının, sunulan hizmetin ne denli kıymetli olduğunu da gösterdiği belirtildi.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK YETİM KÖYÜ
Tamamen Katar´lı yardım kuruluşu RAF tarafından finanse edilen ve 100 dönüm üzerine kurulu RAF-İHH Çocuk Yaşam Merkezi´nde 785 Yetim çocuğa son derece rahat bir ortam sunulduğunu aktaran Özkan, merkeze yurtdışından gözlemcilerin ve TV programcılarının gelerek inceleme yaptıklarını söyledi.
 
Aksaray İHH Başkanı Önder ÖZKAN son olarak şunları söyledi: "Dünyanın birçok yerinde zulüm, açlık, kan ve gözyaşından dolayı sessiz bir çığlık var adeta. Bizler Müslümanlığın gereği olarak üzerimize düşeni yapmaya gayret eden insanlarız. 
Bu bağlamda İHH aracılığıyla İslami ve insani sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Aksaray İHH´nın, nüfusa oranla Türkiye genelinde ilk üçte yer aldığından duydukları onurla birlikte gönderdiğimiz yardımların yerine ulaştığına ve diğer hizmetlere şahitlik etmek için bu ziyaret gerçekleştirilmiştir. Emanetin en hassas biçimde yerine ulaştığını bizzat müşahede ettik. Bu vesileyle iyiliklere birlikte imza attığımız tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerimize teşekkür eder, destek ve hayırlarının kabulünü dileriz."
Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com