Bugün, 31 Ekim 2020 Cumartesi
Aksaray nöbetçi eczaneleri

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel Aksaray'ın sorunlarını meclis kürsüsünde dile getirdi

 

AYHAN EREL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN AKSARAY’IN SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ ANLATTI. 

Milletvekili Erel her fırsatta Aksaray’ı meclis kürsüsünden anlatmaya devam ediyor. Erel yapmış olduğu son konuşmasında, söz verildiği halde yapılmayan arıtma tesisinden ve bir türlü tamamlanamayan Aksaray-Ortaköy yolundan dolayı yaşanan mağduriyetleri anlattı. 

 

Ayhan EREL yapmış olduğu konuşma şu şekilde; 

 

TÜRKİYE'DE ARITMA TESİSİ OLMAYAN ÜÇ BEŞ İLDEN BİR TANESİ ÜZÜLEREK İFADE EDİYORUM AKSARAY'DIR.

Aksaray Belediyesinin kanalizasyon şebekesinin sona erdiği yere Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi bin metre mesafededir. Yeterli derecede arıtılmadan dereye bırakılan ve bu atıkların gittiği yerde Aksaray'ın Hırkatol, Yenimahalle, İsmailağa Tolu, Kazıcık Tolu ve Yeşilova yerleşim merkezleri vardır. Burada yaşayan insanlarımız, bu kokudan, bu çevre kirliliğinden dolayı bahçelerine, bağlarına çıkamaz, pencerelerini açamaz hâle gelmişlerdir. Bu kokudan dolayı, hastanede yatan hastalarımız kendi dertlerini bir tarafa bırakmışlar, yayılan pis kokudan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar.

Herkes biliyor ki Anayasa, vatandaşlara sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı tanımaktadır. Ancak Aksaray'da, bahsettiğim bölgede yaşayan insanlarımız maalesef, bu anayasal haktan bile faydalanamamaktadır. Bütçe görüşmeleri sırasında Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Aksaray arıtma tesislerinin şubat ayında ihale edileceğinin sözünü vermesine rağmen maalesef, bugüne kadar bu söz yerine getirilememiştir. Yine, İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanın da bu konuda taahhüdü olmasına rağmen Aksaray'a bu hizmet getirilememiştir. Aksaray'ın tek suçu ve günahı her seçimde AK PARTİ'ye çok yüksek oranda oy vermesi midir diye aklımızdan geçmiyor değil. Ben, bu sözü veren başta Sayın Bakanımız olmak üzere, bütün yetkilileri göreve davet ederek bu kokunun, bu görsel kirliliğin ve o yörede yaşayan insanlarımızın sağlığını birincil derecede tehdit eden, bağına, bahçesine ve çevreye zarar veren bu durumun giderilmesini ve bir an önce arıtma tesisinin yapılmasını talep etmekteyim. 

AKSARAY-ORTAKÖY YOLU YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ.

Yılan hikâyesine dönen ve neredeyse her hafta birkaç ölümlü kazaya sebebiyet veren Aksaray-Ortaköy yolu da on yılı aşkın bir zamandır maalesef tamamlanamamıştır. Oysa devletimiz maşallah çok güçlü, Rize ile Erzurum arasını tünellerle birbirini bağlarken 50 kilometrelik bir yolu on senede yapamamasının nedeni olarak, az önce söylediğim gibi, Aksaraylıların acaba siyasi iradeye istediğinden fazla oy vermemesinden mi kaynaklanıyor diye aklımıza sorular gelmiyor değil.

Bu yarım kalan yol yapımından dolayı, kamulaştırılan alanın dışındaki vatandaşlarımızın tarlalarına molozlar, atıklar dökülerek bunların tarlalarından istifade etmesine engel olunmakta ve vatandaşın geçim kaynağı olan tarım alanlarına büyük zarar verilmektedir.