Bugün, 9 Mayıs 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Kadın üretici yetiştirdiği Mor Çilekleri yurtiçi ve yurtdışına gönderiyor

Kadın üretici yetiştirdiği Mor Çilekleri yurtiçi ve yurtdışına gönderiyor

Kendine ait tarlasında organik Mor Çilek yetiştirerek geçimini sağlayan üretici kadın ürettiği Mor Çilekleri hem yurtiçi hem de yurtdışına gönderiyor.


Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da bir başına meyve yetiştiriciliğine giren ve oldukça da başarılı üretimler yapan üreteci Havva İnanç (42) ürettiği Mor Çilek meyvesini hem yurtiçi hem de yurtdışına gönderiyor. Kendi meme kanser hastalığını yendiği Mor Çilek ürününü tek başına Aksaray’ın Eskil İlçesinde üretiyor. 


Mor Çileğin özellikle kanser hücrelerine yönelik ciddi gelişme sağladığını belirten Havva İnanç, “Mor Çilek üretimi yapıyorum. Mor Çilek kanser hastaları için bir özel ürün. Türkiye’de ilk olan bir ürün. Bu ürün hem bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor hem de birçok kanser hücresini yok edip vücudu yenilemeye fayda gösteriyor. Yurt dışı, yurt içi gönderimler yapıyorum. Yurt dışı gönderimlerimizde gurbetçi vatandaşların vesilesi ile yapıyoruz. Şu ana kadar elimizde taleplere yetişecek kadar ürünümüz var. Yeni taleplere de gelecek yıl alıyoruz” dedi.
Mor Çilek almak için Eskil İlçesine gelen Süleyman Altan (45) ise, “Birçok insanın bilmediği, hatta benim bile bilmediğim mor çilek ürününü özellikle yakından görmek istediğim için buraya geldim. Sağlığa olan faydalarını, kanser hastalarındaki kanser hücrelerindeki savaş noktasında önemini biliyorum. Fakat kedisini hiç yakından görmemiştim. Gerçekten Eskil gibi bir yerde bunun başarılmış olması ayrıca mutlu edici” dişe konuştu.