Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

03.07.2020

  • İMSAK 03:29
  • GÜNEŞ 05:18
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:47
  • AKŞAM 20:18
  • YATSI 21:59
Anahtar Kelimeler: Köpük helvamız dostu çıktı

Köpük helvamız mide dostu çıktı

Aksaray'da, adı kış ayları ile özdeşmiş olan, Osmanlı mutfağının vazgeçilmezlerinden yöresel lezzet 'köpük helva’ vatandaşların tatlı tercihleri arasında gençler arasında fazla bilinmese de yapılan tetkiklerde mide dostu olduğu bildirildi.

Çöğenden yapılmasından dolayı mide dostu gıdalar arasında yer alan ‘köpük helva’ hafif olması ile de zevkle tüketiliyor. Köpük helva satışı yapan esnaflar, "Aksaray’ın geleneksel lezzetlerinden olan köpük helva şeker, çöğen ve sudan oluşmakta. İlk önce şekeri bakır kazanlarda kaynatırız. Daha sonra çöğen ile dövme işlemini yaparız. Karıştırıp helvaya dönüştürürüz. Adı kış ayları ile özdeşmiş olan köpük helvanın özellikle soğuk havalarda satışları artar. Kış aylarında kar yere düştüğü zaman vatandaşlar üşümemek ve midelerini üşütmemek için köpük helva yerler. Havalar soğuk olduğunda şekeri çok geldiğinde de içine tahin atılıp eklenerek de tüketilebilir” dedi.
Helvacılığın Osmanlı döneminden kalma bir meslek kolu olduğundan bahseden Esnaflar, “Helva Osmanlı döneminden kalma yöresel lezzetlerimizdendir. Köpük helva içinde çöğen bulunmasından dolayı da mide dostu bir tatlıdır. Eski insanlar mideleri rahatsız olduğunda köpük helva ya da tahin helvası tüketip midelerindeki şişkinliği alabiliyorlardı. Köpük helva Aksaray’ın geleneksel ürünlerindendir. Özellikle kahvaltılık olarak kullanılsa da her vakitte yemeklerden sonrada içine tahin atılarak tüketilebilir” diye konuştu.

*HABER İBRAHİM AMAÇ


Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com