Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

31.03.2020

  • İMSAK 05:00
  • GÜNEŞ 06:23
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:26
  • AKŞAM 19:13
  • YATSI 20:31

Küçükbaş hayvan üreticileri, “Paramızı kaybedelim, insanlarımızı k...

62 Kamu Kurum ve Kuruluşuna 6.219 İlave Atama Gerçekleştirilecek

Akaryakıtta çifte indirim bekleniyor

“2 Milyon 111 Bin Haneye 1000'er Lira Destek Kapsamında İlk Ödemel...

Aksaray Valiliği:Market ve pazar yerlerine çocuklar alınmayacak

Aksaray'da otobüslerle kente gelen yolcular sağlık kontrolünden g...

Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların ihtiyaçları karşılanıyor

İl Başkanı Altınsoy:İşçi ve işverenlerimizin yanındayız

Başkan Altınsoy: Evde Kal Kitap Oku

AK Parti İl Başkanı Altınsoy 65 yaş üstü vatandaşları telefonla ar...

AK Parti İl Başkanı Altınsoy:Şehir hastanelerinin önemi ortaya çık...

Başkan Ertürk:Emekçi ve dar gelirlilerin yüzünü güldürecek ekonomi...

Milletvekili Erel:İhtiyaç sahibi insanlara gerekli yardımlar yapıl...

AK Parti İl Başkanları toplantısı video konferans yöntemiyle gerç...

Doğalgaz Aksaray'da neden pahalı

Ay ailesinin acı günü

Belediye hizmetlerini duyan duyduklarına inanamıyor

Necmiye Hatun Kadın Aktivite Merkezi Açılıyor

Aksaray'da 60 kiloluk ton balığı hemen tükendi

Özel çocukların gönüllere dokunan mavi hayalleri devam ediyor

Vali Ali Mantı esnaf ziyaretinde bulundu

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Nevşehir’de yapıl...

Meteoroloji’den Uyarı! Karla karışık yağmur ve kar geliyor…

Yoga Çorabı Nedir?

Sehpa Modelleri

Kozmetik Dünyasında Renki Devrim: Pastel

Erkek Spor Giyim Ürünleri

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Başkan Belgemen:İhtiyaç Sahiplerine Yardım Yapacağız

Kağıthane Müftülüğünden Sultanhanı Müftülüğüne otomobil hibe edild...

Sultanhanı ilçesi uyuz hastalığı tehdidi altında

İl Özel İdaresi Köylerin Altyapı Problemlerini Çözmeye Devam Ediyo...

Ağaçören Kaymakamı Osman Acar Kurtini Köyünü Ziyaret Etti

Engelli Gazeteci Tekin'e Müge Anlı'dan Akülü Sandalye Hediyesi

Gülağaç’ta Güzel Şeyler Oluyor

Korona fırsatçıları hayvancılığı hedef aldı

Korona fırsatçıları hayvancılığı hedef aldı

Korona virüsü fırsatçıları nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da yem fiyatlarına fahiş zamlar yaparak üreticileri zor duruma soktu.
Tüm dünyayı tehdit eden ve birçok ülkede binlerce insanın ölümüne neden olan korona virüsü kapsamında Türkiye’de güvenlik ve tedbir çalışmaları hızla sürerken, bunu fırsata çevirmek isteyen bazı sektörler yaptığı fahiş zamlarla birçok sektörün olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da korona virüs tehdidinin ardından yem fiyatlarına yapılan fahiş zamlar üreticileri zor duruma soktu. 2 ay öncesine kadar 65 TL olan yem fiyatlarının korona virüsün etkisiyle 100 TL’ye çıktığını belirten sektör temsilcileri fırsatçıların korona virüsü kendilerine fırsat olarak gördüğünü ve bunu lehlerinde kullandıklarını söyledi. 


Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, yem fiyatlarına yapılan fahiş zamların ardından üreticilere giderek mandıralarda incelemelerde bulundu. Burada yaptığı açıklamada herkesin birbirine lazım olduğu mesajını veren Bakan Aktürk, hayvancılığın en önemli giderlerinden birisinin yem olduğunu belirterek fırsatçıların yem fiyatlarını artırdığını kaydetti. Başkan Aktürk, “Hayvancılığın en büyük gideri olan yem olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz zaten. Özellikle bugünlerde yem fiyatlarının anormal şekilde artması gerçekten düşündürücü. Özellikle 11.12. ayda mısırın ve arpa fiyatlarının yüksek seyrettiği bir dönemde yem fiyatların 65 TL fiyatlara çekildiğini gördük. Ama bugünlerde arpa ve mısır fiyatları 12. aydan daha ucuz olmasına rağmen, çünkü silolarımızda hükümetimiz, bakanlığımız stok etti fiyatları yükselmesin diye. Arpa ve mısır fiyatlarının düşük olmasına rağmen yem fiyatlarının 90-100 TL’ye çıktığını endişeyle izliyoruz. Tabi özellikle hem dünyada, hem de ülkemizde görünen bu korona virüsten dolayı yem fabrikalarının fırsatçılık yaptığını düşünüyoruz. Yani krizi kendi lehlerine fırsata çevirdiğini görüyoruz ama bu doğru değil. Özellikle hayvanların dışarıya çıkmaması, insanlarımızın evde kalması nedeniyle işletmelerimizde bulundurulması ve yem giderlerinin, yem kullanımının artması nedeniyle daha fazla talep oluyor. Tabi talep arttıkça fabrikalarda fiyatları artırıyor. Bu fırsatçılıktan vazgeçmelerini istiyoruz. Çünkü onlar bize lazım olduğu kadar bizim de onlara lazım olduğumuzu unutmamalılar. Eğer hayvancılık yemden dolayı veya başka nedenlerle sıkıntıya girerse yem fabrikaları da yem satacak işletmeler bulamayacaklar. O yüzden bir birimizi bu noktada destekleyelim istiyoruz. Yem fabrikalarına sadece şu tavsiyede bulunuyoruz. Bu çarkın dönebilmesi için bu işletmelerin devam etmesi lazım. Bu işletmelerin devam etmesi içinde yem fabrikalarının devam etmesi lazım. Birbirimizi destekleyelim. Bu işi fırsata çevirip de birbirimizin üzerinden para kazanmaya çalışmayalım. Herkes hakkını alsın” dedi.
Üretici İsmet Üçkulak (42), yem fiyatındaki artışların hayvancılık üretiminin önündeki en ciddi engel olduğunu belirterek, “Yemcilere fırsat doğdu. Adamlar yeme aşırı derecede fiyat yükselttiler. Yem alma şansımızı bitirdiler. Bundan 3-4 ay önce arpa bin 300 lira, mısır bin 300 liraydı, yem ise 60 liraydı. Şimdi yem 100 lira olmuş, mısır yine aynı para. Burada ne oldu? Fırsatçılık yemcilere doğdu. Biz bu şekilde rahatsızız. Bu şekilde de yem alıp veremiyoruz. Hayvan yetiştiremeyeceğiz. Önümüze ciddi bir engel sundular. Şu anda biz neden ayaktayız? Devletin bize verdiği desteklerden ayaktayız. Destek olmazsa zaten hayat yok” diye konuştu. Üretici Yasin Üçkulak (46) ise, “Fırsatçılara gün doğmasın. Tabi ki doğmasın. Neden? Şu anda malımız içeride. Bunun için de mal içerde kaldığı için kışın 12. aylarda arpanın, mısır kilosu bin 200 – bin 300 lirayken yemin torbası 60 ile 70 arasındayken şu anda arpanın kilosu bin 250 iken yemin torbası 85-90 lira oldu. Bu ülke hepimizin arkadaşlar. Bu ülkeye hepimiz sahip çıkmamız lazım. Bu virüsü de aşarız, bu virüsü de atlatırız. Bu hastalıkta biter bu millet herkes birbirine lazım. O yüzden herkesin üzerine düşen vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerekir” şeklinde konuştu.