Bugün, 15 Nisan 2021 Perşembe
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Milletvekili Erel:Vatandaşımızın yüzde 75'i borçlu, borçlu olan da borcunu borçla kapatmaya çalışıyor

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Av. Ayhan EREL’in Gelir Adaletsizliğinin önüne geçilmesi için vermiş olduğu meclis araştırma önergesi AK Parti’nin vermiş olduğu red oyları ile kabul edilmedi. 

 

Milletvekili EREL ‘in yapmış olduğu Genel Kurul konuşması şu şekilde;   

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri, yüce Türk milleti; ülkemizde yaşanan gelir adaletsizliğinin hızla büyümesinin nedenlerinin araştırılması ve yaşanan adaletsizliğin önüne geçilmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla İYİ PARTİ olarak vermiş olduğumuz önerimiz üzerine söz almış bulunmaktayım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

    Türkiye'de en zengin kesim ile en yoksul kesim arasındaki gelir farkı son yıllarda giderek açılıyor. Neredeyse her yıl karşımıza bu kara tablo çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu açıklamaya göre, yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 48'e yükselirken en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0,2 puan azalarak yüzde 6,1 düşmüştür yani millî geliri 100 lira varsayarsak, bu 100 liranın 6 lirasını yüzde 20'lik kesim alıyor. Lütfen dikkat ediniz, 6 lirayı en düşük yüzde 20'lik kesim alıyor yani 16 milyon 600 bin kişi 6 bin lira alırken en yüksek yüzde 20'lik kesim 48 lira alıyor. Bir tarafta 16 milyon kişi 48 lira alırken diğer tarafta 16 milyon 600 bin kişi sadece 6 lira alıyor; geriye kalan 46 lirayı ise yüzde 60'lık dilim alıyor. Yani yoksul her geçen gün daha da yoksullaşmaya, zengin her geçen gün daha da zenginleşmeye devam ediyor. Ancak zenginler, devletin resmî kayıtlarına göre baktığımızda, yoksul vatandaşlarımızdan daha yoksul görünmektedir. Sizlere de müracaatlar olmuştur; Millî Eğitim Bakanlığının bursluluk sınavlarında, yatılı okullarında, Kredi ve Yurtlar Kurumunun dağıttığı burs ve kredilerde, yurtlara yerleştirmede, çalışan karı koca öğretmenin çocukları bu imkânlardan faydalanamazken, altında Mercedes'i, yatı katı, her türlü imkânı olan çok zengin vatandaşların çocukları maalesef hem burstan yararlanmakta hem de devletin diğer imkânlarından yoksul vatandaşlara göre çok daha fazlasıyla faydalanmaktadırlar. Gelir payı makası 2007 yılından bu yana açılmaya devam ediyor. 1980'li yıllarda merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın siyaset gündemine taşıdığı "orta direk" diye bir şey vardı, orta direğin ruhuna el Fatiha. Hep birlikte Fatiha okuyabiliriz çünkü orta direk diye bir şey kalmadı. 

    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.219 lira yani gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması gereken zorunlu aylık harcamaların toplamı ise yani yoksulluk sınırı ise 7.229 lira ama günümüzde asgari ücret sadece 2.324 lira. El insaf demekten başka çare yok. Allah nasip ederse 24 Nisanda ramazan ayına kavuşacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl fitreyi, fıtır sadakasını 27 lira olarak belirledi. Yani 1 kişinin sadece günlük gıda ihtiyacı için 27 liraya ihtiyacı olduğunu sözüne, fikirlerine, düşüncelerine çok itibar ettiğimiz, ettiğiniz Diyanet İşleri Başkanlığı tespit ediyor. Diyor ki: 1 kişinin gıda ihtiyacı için bir günlük 27 liraya ihtiyacı var. 4 kişilik ailenin günlük gıda ihtiyacı 108 lira, aylık ihtiyacı ise 3.240 lira. Bu sadece gıda masrafı, bunun içinde giyim yok, kira yok, su yok, elektrik yok, giyinme yok, doğal gaz yok, eğitim yok, sağlık yok. Bize itibar etmiyorsunuz, lütfen, Diyanet İşleri Başkanlığının rakamlarına itibar ediniz. 

    Değerli milletvekilleri, rakamlara baktığımızda, ülkemizde aylık geliri 673 liranın altında olan 8 milyon 600 bin kişi var. 2.000 liranın altında emekli aylığı alan, 6 milyonu geçmiş durumda. 1.000 liranın altında dul ve yetim aylığı alan vatandaş sayısı 650 bin. 2019 yılının ilk dokuz ayında 3 milyon 365 bin vatandaşımız parasını ödeyemediği için karanlıkta yaşamak zorunda kalmış. Yine, 2019 yılının ilk dokuz ayında elektrik faturasını ödeyemeyen vatandaşların sayısı, doğal gazı ödeyemeyenlerin sayısı 710 bini geçmiş.

    

    Soruyorum size: Böyle bir durumda vatandaş nasıl geçinecek? Pastanın büyük payını yüzde 20'lik dilim alırken -tabiri caizse- yoğurdun kaymağını yüzde 20'lik dilim alırken ayranı ise fakir fukaraya kalmaktadır.

    Tabii, bu beş dakikada memleketin bu kadar sıkıntısını, yoksulluğu, gelirdeki adaletsizliği anlatmak mümkün değil ama son kez şunu söyleyebilirim ki vatandaşımızın yüzde 75'i borçlu, borçlu olan da borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. 

    Yoksulluğu ortadan kaldırmak iddiasıyla vatandaşın gönlüne girip oy alan AK PARTİ'li milletvekili arkadaşlarımızın bu önergemize "evet" diyerek yoksulluğu birlikte ortadan kaldırmanın yollarını birlikte arayacağımızı umuyor, hepinize en kalbi sevgi ve saygılarımı sunuyorum.