Bugün, 22 Haziran 2021 Salı
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Olmaz denilen çorak topraklarda organik kavun karpuz ürettiler

Olmaz denilen çorak topraklarda organik kavun karpuz ürettiler

Tarımsal üretimde Türkiye’de 5. sırada yer alan Aksaray’da olmaz denilen çorak topraklarda bir ilke imza atılarak organik kavun karpuz yetiştirildi.


Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da olmaz denilen çorak topraklarda bir ilke imza atılarak kavun ve karpuz yetiştirildi. Organik olarak yetiştirilen ve aroması yüksek olan kavun ve karpuzlara rağbette arttı.


İlke imza atarak organik kavun ve karpuz üreten Nebahat Duru (56), “Bu işe başladık, olmaz dediler, yetiştiremezsiniz dediler ama kurak topraklarda kendi emeğimiz ile karpuzu kavunu yetiştirdik, organik kavunu karpuzu yetiştirdik. Alanlar çok memnun. Bizde satıyoruz, bizde çok memnunuz. Çalıştık, çabaladık ama karşılığını da gördük. Allah’ım sağlık sıhhat verirse bir dahaki seneye daha çok ekmeyi düşünüyorum” dedi. 
İlke imza atılan üreticilerin tarım alanını ziyaret eden Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, “Olmaz denilen topraklarda ciddi şekilde kavunu karpuzu yetiştirdiler. Hamidiye Alaca bölgesini hepimiz iyi biliriz. Buralar çorak topraklar, verimsiz topraklar olduğu için geldiler bizden tohumunu aldılar, fidesini aldılar ve kardeşlerim burada kendi imkanlarıyla ciddi şekilde yetiştirdi, şu anda da pazarlamasını yapıyorlar. Aroması yüksek olduğu için, organik olduğu için tüketicilerimiz bu kavunu karpuzu ciddi şekilde beğeniyor. Şehirden arabalarla gelip alıyorlar” şeklinde konuştu.
Kavun karpuz üreticisi İsmail Duru da (54) 15 ton sattıklarını belirterek, “Ziraat Odasına müracaat ettik bu kavun karpuz işine. Elimizden gelen gayreti gösterdik ve olmaz denilen yerde kavunu karpuzu, domatesi biberi yetiştirdik. Şu ana kadar 15 ton sattık. Bundan sonra 15 ton karpuz var, 25-30 ton da kavunumuz var. Şu anda iyi, organik olduğu için çok çok güzel. İlgi çok oldu. Aksaray’dan özel arabalarla gelip karpuz götürüyorlar. Rağbet yoğunlaştı, gelen daha farklı geliyor. Bir yiyen tekrar geliyor” ifadelerini kullandı.