Bugün, 7 Mart 2021 Pazar
Aksaray nöbetçi eczaneleri
Anahtar Kelimeler: Regaip Kandili dualarla idrak edildi

Regaip Kandili dualarla idrak edildi

Aksaray | Aksaray haber | aksarayhaber68 | Aksaray son dakika | Aksaray haberleri |Son Dakika Aksaray Haberleri

 

Aksaray'da vatandaşlar, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe gözeterek akşam ezanından itibaren camilere giderek namaz kıldı, dua etti.

Camilerde Kur'an-ı Kerim okuyup, mevlit ve ilahiler dinleyerek kandilin manevi atmosferini yaşayan vatandaşlara, program sonunda çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Mübarek Regaip Kandili nedeniyle Aksaray Ulu Camiinde Yatsı Namazı çıkışı çeşitli kurum ve odalar tarafından cemaate ikramda bulunuldu. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile Tarım ve Orman Müdürlüğü cemaate süt ikramında bulunurken, Aksaray Belediyesi ise kandil simidi, çorba ve tatlı ikramında bulundu. Camiden çıkan cemaat önce sıcak çorbasını içti, sonra tatlısını yiyerek süt ve kandil simidini alıp evine gitti.


Türkiye’nin çiğ süt üretiminde 9’uncu sırada yer aldığını belirten Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Biliyorsunuz bugün Regaip Kandili. Ben tüm İslam Aleminin Regaip Kandilini kutluyor hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu vesile ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Aksaray Valiliğimizin himayesinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa vatandaşlarımıza süt dağıtıyoruz. Bilindiği üzere Aksaray’ımız çiğ süt üretiminde Türkiye’de 9’uncu ve bütün faydaları da çok fazla. Vatandaşımıza bir farkındalık oluşturmak, onlara sütü sevdirmek hem de Aksaray’ımızın çiğ süt üretiminde 9’uncu sıradan ilk sıralara gelmesi için bir dağıtım yapıyoruz” dedi.


Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan ise, “Burada asıl amacımız farkındalık yaratıp insanlarımızda süt içme alışkanlığı oluşturabilmek. Burada süt içme alışkanlığı oluşturup üreticilerimizin sütlerinin tüketilmesini sağlayabilmek” ifadelerini kullandı.


Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer de tüm İslam aleminin kandilini tebrik ederek, “Bugün Regaip Kandilini idrak ettik. Tüm hemşerilerimizin, tüm vatandaşlarımızın mübarek Regaip Kandilini tebrik ediyoruz. Şu anda cami çıkışında da hemşerilerimize tatlı, kandil simidi dağıtıyoruz, tüm hemşerilerimize saygılar hürmetler sunuyorum” diye konuştu.