Bugün, 25 Haziran 2021 Cuma
Aksaray nöbetçi eczaneleri

Tesbih deyip geçmeyin,tesbih evladiyelik yatırımdır

Tesbih deyip geçmeyin,tesbih evladiyelik yatırımdır

Tesbihcilik Aksaray’da çok önemli bir sektör haline geldi.Coğlakı Mahallesi Somuncu Baba Külliyesi karşısında faaliyete geçen Ünlü tesbihçi Ali Akkuş’a ait Tesbihcini adlı işletme, tesbih tutkusu olanları ilgi odağı haline geldi.

İşletme sahibi Ali Akkuş Tesbihin bir sanat ve evladiyelik bir miras ürünü olduğuna dikkat çekerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi

“Bizim tesbih hikayemiz 8-9 yıl önce teşbih sevdası ile başladı. Daha sonra bunun bir yatırım amacı olabileceğini ve tespihi insanlara daha iyi tanıtabileceğimizi düşünerek yola çıktık. Koleksiyoner olarak başladık işe tarihi binlerce yıla dayanan teşbih Padişahların döneminde devam etmiş. Dinlerin bir sembolü haline gelmiştir. Bizim Osmanlı döneminde ise padişahların çektiği, vezirlerin çektiği tesbih türleri vardı. Osmanlı döneminde bu tarih bir miras haline dönüşmüştür.

AKSARAY’DA ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERDİK

 

Aksaray’da tesbihi tanıtmaya yaklaşık 3 yıl önce ailemle birlikte karar verdim. İç Anadolu bölgesindeki bu mirasın güzel bir gösterimi için bir açıklık olduğunu fark ettik. Bu eksikliği tamamlamak için ciddi bir yatırımla başladık. Şu anda da var olduğumuz konumda güzel bir potansiyel yakalamış durumdayız.

ÜNLÜ DİZİLERE SPONSOR OLDUK

 

Bu arada birçok dizinin sponsorluğunu aldık. Ramo dizisi,01 dizisi, sokağın çocukları dizisi. Bu tür projelerle tesbih sanatını daya iyiye götürebilmek için yatırımlarımız devam ediyor.

Bizim yapmak istediğimiz tesbihin bir kabadayılık gösterisi olmadığını, aksine evladiyelik bırakabileceği bir yatırım amacı bir miras olduğunu tüm insanlara tüm halka bunu anlatabilmek.

    TESBİHTE KALİTE VE GARANTİ ÇOK ÖNEMLİ

 

Tesbihin sanata dönüş hali çok önemli biz tesbihlerimizi müşterilerimize gönderirken garanti sertifikası ile beraber gönderiyoruz. Bunun amacı; ustası, hammaddesi ölçüsü ve hammaddenin garantisi. Burada amaç malzemelerin doğru yerden teminatını alıp en güzel ustaya işletip son kullanıcıya ulaştırmaktır

TESBİHLERİN EN ÖNEMLİSİ DAMLA KEHRİBARDIR

 

Tesbihin tarihine gelince en önemlisi damla kehribardır. Milyon yıllık bir serüveni vardır. Bunlardan üretilen tesbihlerin fiyatı işçiliğine ve ustasına göre değişir. Şu anki son kullanıcılarımız evladiyelik yatırım peşindedir. Bizimde amacımız bu. Ankara ve İstanbul projemiz var. Biz bayilik vermiyoruz. Daha çok kendimiz gidip oralarda şube açmayı planlıyoruz. Çünkü ben tespih satmıyorum. Koleksiyonerlere yol gösteriyorum. Bütün amacımız gayemiz tesbihi sevdirmek.

AKSARAY’DA YAPTIĞIMIZ YATIRIM MİLYONLUK YATIRIMDIR

 

Bu arada şunun da altını çizmek istiyorum. Burada yatırımdan bahsetmişken Aksaray’da yaptığımız yatırım 50 bin 100 bin bandında bir yatırım değil. Milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. Yani biz bu sanatı insanlara anlatabilmek için ciddi manada büyük bir yatırımla girdik bu işe. Bir örnek vermek gerekirse eski bir malzemeden yapılan bir tesbihimiz var. Bu bizim için sanat eseridir. Devlet sanatçısı Ahmet Turabi’nin eseridir. Çok nadir ürün temin edilebilir. Bu ürün benim yatırımıma olduğu gibi son kullanıcıya da yatırımdır. Malzeme çok nadirdir. Ve yurt dışında bulunur. Çok özel bir şekilde işlendiği zaman tamamen bir sanat eseri fiyatına alıcı bulur. Böyle tespihlere sahip olabilmek için 50 bin 100 bin TL değerler biçilir. Tesbih dediğimiz şey 50 TL’den başlar 250 bin 300 bin liraya kadar da değer bulur. Bizim bir sloganımız var. “TESBİH BİZE BIRAKILAN YAŞAYAN EN GÜZEL MİRASTIR.DÜNDEN BUGÜNE YARINA..” ifadelerini kullandı.