Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

03.07.2020

  • İMSAK 03:29
  • GÜNEŞ 05:18
  • ÖĞLE 12:53
  • İKİNDİ 16:47
  • AKŞAM 20:18
  • YATSI 21:59

Tıbbi cihaz alınacaktı,olmadı!Aksaray'da göğüs kafesi yarılmadan by-pas ameliyatı yapılacak mı?

Cihaz alınacaktı olmadı. Aksaray'da Göğüs kafesi yarılmadan by-pas ameliyatı yapılacak mı.?

Haziran 2019 da yaptığımız haber ile Tüm Türkiyede adından söz ettirilen ihale de gelinen süreç, yıl sonu gelmesine rağmen tamamlanamadı.

Haziran 2019 da,Aksaray'da Göğüs kafesi yarılmadan by-pas ameliyatı yapılacak açıklamalarının ardından,cihazın ihalesi ve  gelinen son durum nedir,bilinmiyor.


Aksaray Üniversitesi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Göğüs kafesi yarılmadan kalp ameliyatı yapmaya imkan tanıyacak olan modern Minimal İnvazif  by-pass cerrahi seti alımının 2 Temmuz'da ihaleye çıkarılacağını duyurmuş,ancak cihaz alımının ihalesi ertelenmiş ve 2 milyon liralık techizatın alımı gerçekleşmemişti.  


Türkiyede çok az sayıda hastanede bulunan ve  2 Temmuzda ihaleye çıkılacak olan olan Minimal İnvazif  by-pass cerrahi seti adlı operasyon aletleri için gün sayıyor denilmişti. 
Bilindiği üzere cihazların alımı için 6 ay önce Aksaray Valisi, siyasetçiler ve  İl sağlık Müdürlüğü bürokratlarının gayretleriyle  büyük bir başarı gösterilmişti, gerçekten sağlık konusunda Aksaray yüreğini ortaya koymuştu.Koparılan bütçe kıskandıracak boyuttaydı. 2019 Türkiye genel bütçesinden  tıbbi ürünler satın almak için yapılacak  sağlık harcamalarına sadece  5 milyon TL bütçe ayrılmıştı, onun yarısı Aksaray için verilecekti. 
İhale gerçekleşip cerrahi set alımı gerçekleşmiş olsa idi,Minimal İnvazif  by-pass cerrahi seti  ile onları kullanabilecek ekip sadece Aksarayda olacaktı. Orta Anadolu Bölgesinde bulunan KONYA, KAYSERİ, NEVŞEHİR, NİĞDE VE  KIRŞEHİR İllerimizin hiç birinde bulunmuyordu. 

Aksaray'ı sağlık alanında merkez üssü yapacak ihale tekrar yapıldı,ayrılan bütçenin bir milyonluk kısmı ile cihaz alınabildi.Şimdi Aksaray için ayrılan 3 milyonluk bütçenin geri kalan kısmı için yeniden umut doğdu yapılan girişimler sonucu 2020 yılında da ihaleye çıkılabilinecek


Geldiği günden beri Aksaray'ın öz evladı olarak çalışan Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr Hüseyin Mutlu göreve başlar başlamaz geriye kalan bütçenin 2020 yılında da kullanılmasını sağladı alınacak cihazla ilgili ihale kodlama çalışmalarına başladı.


Aksaray Üniversitesinin Sağlık konusunda  ihtisaslaşma belgesi almasıyla birlikte giderek ağırlığını hissettirmesi bekleniyor bölgesinde yapılan başarılı ameliyatlarla SAĞLIKTA CAZİBE MERKEZİ olmaya aday olması bekleniyor.
Alınacak olan Minimal İnvazif  by-pass cerrahi seti ile Göğüs kafesi yarılmadan meme altı bölgesinde bir kaç cm delik açılarak tüm ameliyat işlemlerini birkaç kamera yardımıyla yapılabilecekti.
Kalp ve damar hastalıkları ülkemizde en sık rastlanan kronik hastalıkların başında geliyor. Kalp damar hastalıkları tedavisinde ise özellikle son yıllarda Minimal İnvazif  by-pass cerrahi seti  ile yapılan by pass ameliyatları, hasta konforu iyileşmenin hızlığı açısından çok önemli bir avantaj olarak tanımlanıyordu.
- Ameliyat sonrası iyileşme açık cerrahiye göre çok daha hızlı olmaktadır. Bu hastanede daha kısa süre kalış, hastanın daha çabuk ayağa kalkması anlamına da gelmektedir.

- Küçük kesilerden ameliyat yapıldığı için operasyon sonrası hastalar daha az ağrı duymaktadır.

- Yapılan kesi alanı küçüldükçe, ameliyat sonrası görülen cerrahi alan enfeksiyonu daha az görülmektedir.

- 5-10 cm santimlik kesiler yardımıyla ameliyat yapıldığı için açık cerrahiye göre daha iyi kozmetik sonuçları alınabilmektedir.

- Ameliyatın küçük deliklerden optik sistemleri yardımıyla yapılışı açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlamaktadır.

- Doku hasarı daha az olduğu için kan kaybı da minimal olmaktadır.


SAĞLIK ALANINDA KOMŞU İLLERE NAZARAN DAHA İYİ KONUMDA OLAN AKSARAY DEDİKODU VE İFTİRAYI KENARA BIRAKABİLİRSE BAŞARIYI YAKALAYACAKTIR.


2018 MAYIS AYINDA DA AKSARAY’DA İLK KEZ KALP KAPAK AMELİYATI YAPILMIŞTI
BASINDA '' Son dönemlerde bypass (açık kalp) ameliyatlarının ivme kazandığı ASÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, ilk kez kalp kapağı ameliyatı yapıldı. diye''  yer almıştı


.Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Başhekimliğine Dr Hüseyin Mutlu'nun atanmasıyla, derinleşen kavga yerini huzur ortamına çevirmeye başladı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan da genç yönetimin arkasında durarak dışarıdan müdahale edilmemesi halinde başarı hepimizin olacaktır demişti. 
(bağımsız medya)


Haber Kaynak : www.aksarayhaber68.com