Aksaray nöbetçi eczaneleri

Aksaray

11.07.2020

  • İMSAK 03:36
  • GÜNEŞ 05:23
  • ÖĞLE 12:54
  • İKİNDİ 16:48
  • AKŞAM 20:16
  • YATSI 21:55

Toplulaştırmadan mağdur olan çiftçiler haklarını talep ediyor

Toplulaştırmadan mağdur olan çiftçiler haklarını talep ediyor

Yaklaşık 3 sene önce gerçekleştirilen toplulaştırma hamlesiyle birlikte çiftçilerin ecrimisil ödedikleri ve 40 yıldır ekip biçtikleri tarlaların üreticilerin elinden alınmasının ardından çiftçiler haklarının tekrar verilmesini talep ediyor.


Aksaray’ın Eskil İlçesinde yaklaşık 3 yıl önce toplulaştırma yapıldı. Devletin politikaları gereği bu toplulaştırmalarla tarım üreticilerinin tarlalarının bir arada olması ekonomiye olumlu katkı sağlarken, diğer taraftan bu toplulaştırmayla mağduriyet yaşayan çiftçiler tarlalarının alınmasının ardından haklarının iade edilmemesi talep ediyor. Eskil İlçesinde Fatih Mahallesinde, Kaputaş, Meryemağılı ve Çokum Yaylalarındaki çiftçiler toplulaştırmayla ellerinden alınan araziler için yardım bekliyor. 40 yılı aşkın süredir taşını temizledikleri, ecrimisilini yatırdıkları tarlaların şimdi ellerinden alındığını ifade eden çiftçiler, bu mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.
Mağdur olduklarını ifade eden Kaputaş Yaylasında yaşayan Nuri Gözen, “Biz çok mağdur olduk, bu hazine tarlaları yüzünden. Benim babam bu hazine tarlasını 1976’da kiraladı ve 2012 yılına kadar kirasını, icarını ödedi. Bizde 2018 yılına kadar kullandık. Fakat 2018 yılında oluşan tapulaşdırmadan dolayı biz çok mağdur olduk. Bizim bu araziler elimizden alındı. Babam vefat ettikten sonra biz bu araziyi satın almak veya kiralamak için uğraştık ama alamadık. Bu mağduriyetimizin giderilmesini tüm devlet büyüklerimizden istiyorum” dedi.
“Benim 6 çocuğum var, bir dekar tarlam yok” diyen Kaputaş Yaylasında yaşayan Hüseyin Yayar, “1973’ten beri kirasını vererek hazine ekiyordum. 73’den beri hazine ekerdim. 2 senedir elimizden aldılar. Zenginler toplulaştırma da peşkeş çektiler. Ne yaptılarsa elimizden toplulaştırmada tarlaları aldılar. Bizler mağdur olduk. Bu mağduriyetlerimizin acilen giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.