Bugün, 27 Ocak 2022 Perşembe
Perşembe -6.5 ° / -17.5 °
Cuma -7.8 ° / -15.7 °
Cumartesi -4.1 ° / -12.6 °
Aksaray nöbetçi eczaneleri

TÜRK-İŞ: Çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa 'evet' deriz

TÜRK-İŞ: Çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa 'evet' deriz

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER başkanlığında 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki üçüncü toplantısını, TÜRK-İŞ ev sahipliğinde çevrim içi olarak gerçekleştirdi.

TÜRK-İŞ'in  ev sahipliğinde Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi olarak yapılan toplantıya TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel KOÇ, Çalışma Genel Müdürü Nurcan ÖNDER ve diğer komisyon üyeleri katıldı. Yaklaşık olarak 3 saat süren toplantıda, karşılıklı görüşlerin ardından TÜRK-İŞ  tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ardından (TÜİK) temsilcisinin bekar bir işçinin asgari geçim tutarına dair rakamlarını içeren sunum, komisyon üyeleri ile paylaşıldı.

TÜİK’in paylaştığı sunumda, 2020 yılı Kasım ayı itibariyle bekar bir işçinin asgari geçim tutarını ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak açıklandı. 

TÜRK-İŞ açıklanan bu rakamlar üzerine şu görüşleri paylaştı:

“ Kasım ayına ait bu rakamlar, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor. Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada. TÜİK'in açıkladığı rakamın sadece bekar bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekiyoruz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini işverenler de hükümet de gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz ‘İnsan onuruna yakışır bir ücret’. Bunu savunmaya devam edeceğiz. TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı.

Bugün yaklaşık olarak 7 milyon insanımız asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor. Enflasyon, geçim şartları ve ele geçen asgari ücret miktarı herkesin malumu. Bu nedenle işveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna 'evet' deriz. İşveren ve hükümetten tekliflerini bekliyoruz. Gelecek teklife göre, durumu yeniden değerlendireceğiz."

Komisyonda İşçi kesimini temsilen, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi IRGAT, Tarım-İş Genel Başkanı İlhami POLAT, Türkiye Haber-İş Genel Başkanı Veli SOLAK, Türkiye Çimse-İş Genel Başkanı Zekeriya NAZLIM ve komisyonda asgari ücretli çalışan büro görevlisi kadın üyemiz Özgül YARDIMCI yer aldı.