Bugün, 20 Ekim 2021 Çarşamba
Aksaray nöbetçi eczaneleri
Anahtar Kelimeler: Türkiye' Eşsiz Kütüphanesi Aksaray'

Türkiye'nin Eşsiz Kütüphanesi Aksaray'da

TÜRKİYE'NİN EŞSİZ KÜTÜPHANESİ AKSARAY'DA

Aksaray ilinde kurulan ve 10 yılda 90 bin kitap, 45 bilgisayar, 10 bin abonesiyle sürekli yükselişe geçen Aksaray İl özel idaresi  kütüphanesi   bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'de İl özel idaresi tarafından açılan başka bir kütüphane bulunmuyor. Kitap severler tarafından tercih edilen kütüphanede her şey elektronik ortamda görülebiliyor. Okuyucu abone olduktan sonra cep telefonundan girerek aradığı kitabın hangi rafta olduğunu görebiliyor kütüphaneye geldikten sonra kitabını raftan alarak işlemini kolayca yaptırabiliyor. 

İl özel İdare bütçesinden her yıl ayrılan bütçe ile bu güne kadar 400 bin TL  harcanarak alınan eserlerin bugün ki değeri 4.5 milyon TL.Genelde kitap alımları ise okuyucu talepleri belirliyor.
Ayrıca şehir kütüphanelerinde bulunması mümkün olmayan birçok eser burada mevcut olup,teknik veya branş kitaplarıda bulunuyor. özellikle hakimlik savcılık için ders çalışanlara uygun kaynak kitapları bulunduğu için tüm adayların tek merkezi İl özel kütüphanesi oluyor.


GÜNÜMÜZDEKİ EN ZENGİN KÜTÜPHANEMİZ İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN AKSARAY KÜLTÜR MERKEZİNDE KURULMUŞTU  

E90 karayolu üzerinde bulunan Aksaray Kültür Merkezi içinde yer alan özel İdare kütüphanesi bu özelliğiyle Türkiye'deki özel idarelere örnek teşkil ediyor.

Kütüphane 2 katlı vaziyette hizmet veriyor,üst katta hakim ve savcılık sınavına hazırlık yapacaklara uygun akademik kitaplar ve Araştırma geliştirme için çalışma yapmak isteyenler içinde bilgisayarlar mevcut, günlük kitap alan sayısı hafta içi 300 kişi üzerinde   hafta sonu bu sayı bin kişinin üzerinde oluyor.

Kütüphanenin 7 kişilik personel kadrosu var, 3'ü genel bütçeden maaş alıyor 4'ü ise  özel İdare bütçesinden karşılanıyor.

Kurumlar arası dayanışma ile Özel İdare kütüphanesi için Su, elektrik, ısıtma, soğutma bedeli  alınmıyor.Bu bedelin  tamamını kültür bakanlığı karşılıyor. Üstelik Kira bedelide ödenmiyor (bağımsız Medya)